Obyvatelé. Městská zákoutí jako jeviště zjitřených obrazů v nové sbírce básníka a esejisty Jakuba Řeháka
„Báseň se dokáže dívat na okolní svět jinak, než je slušné, obvyklé a dovolené,“ píše v jednom ze svých textů básník a esejista Jakub Řehák, držitel ocenění Magnesia Litera za poezii, autor čtyř básnických knih, z nichž poslední s názvem Obyvatelé nabízíme posluchačům ve vltavském Světě poezie. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Na ploše sedmi kapitol a přes sto stránek předkládá Jakub Řehák (1978) své neobvyklé městské výjevy, do kterých se neustále prolamují děje a obrazy z říše imaginace „Skutečnost bude brzy definována jinak,“ píše básník v jednom z cyklů, když se otevírá noc, ve které se plamenné sochy budou kutálet ze schodišť. Aby se vyjevila síla okamžiku a možná také z čiré básnické radosti, musí k všední městské procházce (za kulisami často vidíme Prahu) patřit přinejmenším zemětřesení, rychlík probíjející se skalami nebo hořící činžáky. A mezi tím sledujeme ony proklamované postavy obyvatel od řidičky tramvají až po opičí muže-dokazovače či tajemné správce.
Skutečnost bude brzy definována jinak.
Jakub Řehák
„V básních ze sbírky Obyvatelé jsem si začal pohrávat s představou portrétů obyvatel současného města. Možná ale víc přízraků než skutečných osob,“ píše autor. „Poezie se rodí z okamžiku, kdy je naše pozornost uvolněná a nezahlcená. Tehdy dochází k jakémusi tajemnému obratu, kdy se naše nitro promísí se světem a vznikne báseň. Ta světu i našemu nitru daruje další život, další šanci, zrodí něco úplně nového, až ďábelského. Báseň vytvoří novou skutečnost, která je na té smyslové nezávislá. Každá báseň je tedy tak trochu spáchaným hříchem na stvoření, herezí na skutečnosti, ale je to radostná hereze.“
Čtěte také
Radosti z prosévání a přetváření předobrazů odpozorovaných i poetických je sbírka plná, stejně jako svobody výrazu a vervy, se kterou se na čtenáře autor obrací. Není naší ambicí v rozhlasovém Světě poezie postihnout všechny podoby rozsáhlé sbírky, společného ducha básní nebo jádro knihy ovšem při poslechu objevíte.
Související
-
Jakub Řehák: Styl je výrazem temperamentu, a o ten by se měl básník starat
Letos na jaře vydává básník a esejista Jakub Řehák svou čtvrtou sbírku Obyvatelé. S Petrem Šrámkem mluvil ve Vizitce nejen o postavení poezie v dnešním světě.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
François Rabelais: Pantagruel. Uštěpačný humor, orgie absurdna a formální nespoutanost
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.