Obyvatelé. Městská zákoutí jako jeviště zjitřených obrazů v nové sbírce básníka a esejisty Jakuba Řeháka
„Báseň se dokáže dívat na okolní svět jinak, než je slušné, obvyklé a dovolené,“ píše v jednom ze svých textů básník a esejista Jakub Řehák, držitel ocenění Magnesia Litera za poezii, autor čtyř básnických knih, z nichž poslední s názvem Obyvatelé nabízíme posluchačům ve vltavském Světě poezie. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Na ploše sedmi kapitol a přes sto stránek předkládá Jakub Řehák (1978) své neobvyklé městské výjevy, do kterých se neustále prolamují děje a obrazy z říše imaginace „Skutečnost bude brzy definována jinak,“ píše básník v jednom z cyklů, když se otevírá noc, ve které se plamenné sochy budou kutálet ze schodišť. Aby se vyjevila síla okamžiku a možná také z čiré básnické radosti, musí k všední městské procházce (za kulisami často vidíme Prahu) patřit přinejmenším zemětřesení, rychlík probíjející se skalami nebo hořící činžáky. A mezi tím sledujeme ony proklamované postavy obyvatel od řidičky tramvají až po opičí muže-dokazovače či tajemné správce.
Skutečnost bude brzy definována jinak.
Jakub Řehák
„V básních ze sbírky Obyvatelé jsem si začal pohrávat s představou portrétů obyvatel současného města. Možná ale víc přízraků než skutečných osob,“ píše autor. „Poezie se rodí z okamžiku, kdy je naše pozornost uvolněná a nezahlcená. Tehdy dochází k jakémusi tajemnému obratu, kdy se naše nitro promísí se světem a vznikne báseň. Ta světu i našemu nitru daruje další život, další šanci, zrodí něco úplně nového, až ďábelského. Báseň vytvoří novou skutečnost, která je na té smyslové nezávislá. Každá báseň je tedy tak trochu spáchaným hříchem na stvoření, herezí na skutečnosti, ale je to radostná hereze.“
Čtěte také
Radosti z prosévání a přetváření předobrazů odpozorovaných i poetických je sbírka plná, stejně jako svobody výrazu a vervy, se kterou se na čtenáře autor obrací. Není naší ambicí v rozhlasovém Světě poezie postihnout všechny podoby rozsáhlé sbírky, společného ducha básní nebo jádro knihy ovšem při poslechu objevíte.
Související
-
Jakub Řehák: Styl je výrazem temperamentu, a o ten by se měl básník starat
Letos na jaře vydává básník a esejista Jakub Řehák svou čtvrtou sbírku Obyvatelé. S Petrem Šrámkem mluvil ve Vizitce nejen o postavení poezie v dnešním světě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.