Obraz je otevřená forma, do které může spadnout hvězda. Vladimír Franz vystavuje svou Píseň o zemi
První výstavu měl Vladimír Franz v roce 1975, tedy v pouhých šestnácti letech, a to v pražské Galerii Futurum. Od té doby prezentoval svá díla na více než stovce samostatných i kolektivních výstav v Čechách i v zahraničí. Jeho aktuální expozice Píseň o zemi probíhá v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru. Co je zde přesně k vidění a jak do toho zapadá výstava jeho partnerky Idy Saudkové vysvětluje výtvarník, hudebník, pedagog a náš vltavský kolega Vladimír Franz.
Čtěte také
Českokrumlovská výstava se jmenuje Píseň o zemi, ale jak Vladimír Franz prozrazuje, inspirací pro název mu nebyl písňový cyklus Gustava Mahlera, ale země a krajina jako taková. „Krajina je pro mě organismus, bytost, v níž je spousta věcí zjevných, ale spousta věcí, které ji charakterizují, je nezjevných. A pro ty je potřeba najít tělo,“ vysvětluje autor. Své obrazy tvoří výhradně venku, u sebe na zahradě, a jejich formu popisuje následovně: „Obrazy jsou dlouhá léta vázané na ohraničení, o které se opírají jako o lešení. Myslím, že je dobré v mezích pořádku a řádu tu kompozici uvolnit. Jde o uvolněnou formu, která je ale velmi precizní. Nemám rád, když z toho kouká nějaká konstrukce jako dráty z deštníku. Jde o to, aby se krajina stala zpěvem nebo sakrální věcí, do které člověk může vejít.“ Jaká konkrétní krajina Vladimíra Franze formovala? Promítá do své malby také svoji hudbu? Kdy nachází ve svém nabitém programu čas na tvorbu? A co zachycuje souběžná výstava jeho partnerky Idy Saudkové s názvem Portréty VF? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Během prezidentské kandidatury mi došlo, že lidem chybí ideály, říká Vladimír Franz
„Při skládání sice nejde o život, ale mělo by jít,“ shrnuje svůj zodpovědný přístup k umění, v němž je samoukem. Hostem Markéty Kaňkové byl ve Vizitce Vladimír Franz.
-
Sedmé nebe s Vladimírem Franzem
Osobnosti české hudební scény vybírají a komentují hudbu svého srdce.
-
Sedmé nebe s Vladimírem Franzem. Dramatická předehra a Třetí symfonie Antonína Dvořáka
Osobnosti české hudební scény vybírají a komentují hudbu svého srdce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.