Obejde se naše duše bez kultury? Ano, ale má to neblahé následky

13. listopad 2020

Dnes už snad nikdo nepochybuje o tom, že kultura a duševní zdraví jdou ruku v ruce. Duševně či mentálně handicapovaným pomáhá ve zlepšení stavu, funguje jako účinná terapie, takzvaně duševně zdraví se díky ní udržují v kondici. Navíc se při provozování nebo sledování muziky, divadla, filmu, výtvarného umění nebo třeba cirkusu oba světy potkávají. Kultura tak má významnou osvětovou a socializační roli.

Všechny epizody

Tomáš Pilát připravil pro vltavskou Mozaiku pětidílný cyklus nazvaný Kultura a duševní zdraví, který tohle všechno dokazuje. Věnuje se akcím a aktivitám, které jednak působí terapeuticky, jednak přibližují zmíněnou tematiku veřejnosti. Jednotlivé části se věnují léčebným účinkům filmu, takzvaného sociálního cirkusu, festivalů jako takových, ale třeba i práce v kavárnách.

Cyklus Kultura a duševní zdraví samozřejmě nevyčerpává svoje téma bezezbytku. Nechává ovšem nahlédnout pod pokličku několika zajímavých spojení světů nemocných a normálních. Světů, které dělí jenom velmi tenká hranice.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.