OD Kotva slaví 45 let. Poslechněte si reportáž o historii i architektuře této výjimečné stavby
Palác Olympic byl zjevením. Baťův dům služeb příkladem ryzího funkcionalismu s prvním rychlovýtahem
Obchodní domy bývaly skvostem architektury své doby. V novém seriálu Mozaiky mapujeme s historikem architektury Petrem Klímou minulost i současnost architektonicky pozoruhodných obchodních domů v Praze.
Začínáme v době první republiky, ve dvacátých letech minulého století. Naší první zastávkou byl Palác Olympic ve Spálené ulici, ve kterém sídlí Divadlo Ypsilon.
Palác Olympic
Raně funkcionalistický palác je dílem architekta Jaromíra Krejcara - příslušníka meziválečné avantgardy a člena Devětsilu, který patřil ke skupině architektů sdružených kolem časopisu Stavba vedeného teoretikem Karlem Teigem. Když byl Palác Olympic v prosinci 1927 otevřený, působil doslova jako zjevení...
Baťův palác
Ačkoli od otevření Baťova paláce v dolní části Václavského náměstí uplynulo skoro 90 let, využití této funkcionalistické stavby se nezměnilo. Jako Dům Baťovy služby veřejnosti byl otevřený 4. prosince 1929, protože prodejna ve Stýblově pasáži na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice, přestávala v druhé polovině dvacátých let dostačovat stále se rozšiřujícímu sortimentu obuvi i velkému zájmu zákazníků. V nové budově byl dokonce první osobní rychlostí výtah v Československu nebo potrubní pošta pro zaměstnance.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.