SERIÁL

OD Kotva slaví 45 let. Poslechněte si reportáž o historii i architektuře této výjimečné stavby

Dnes je to přesně 45 let od otevření největšího obchodního domu v zemích tehdejšího východního bloku – Kotvy architektů Věry a Vladimíra Machoninových na Náměstí Republiky v Praze (10. února 1975). Historii i architektuře výjimečné stavby se věnoval jeden z dílů seriálu Mozaiky, ve kterém jsme s historikem architektury Petrem Klímou mapovali minulost i současnost architektonicky pozoruhodných obchodních domů v Praze.

Všechny epizody

Zaměřili jsme se na architektonický a společenský význam těchto staveb: Palác Olympic a Baťův dům služeb (20. léta), Palác ARA a Bílá labuť (30. léta) a Dům módy a Dům potravin (30. léta). Nechybí ani trojice Kotva, Máj, Družba a Dům bytové kultury.

Obchodní dům Kotva je od loňského jara definitivně kulturní památkou a její současný majitel, Pražská správa nemovitostí miliardáře Václava Skaly, chystá jeho generální opravu. Rekonstrukce v hodnotě v řádu miliard korun by měla podle předchozích informací začít letos, ovšem vlastník Kotvy na dotazy Českého rozhlasu Vltava odpověděl pouze, že „přípravy rekonstrukce jsou časově velmi náročné, proto se dané může prodloužit.“