O Čtyřlístku a Vánocích s Vítem Janotou a Karlem Kunou

23. prosinec 2012

Básník Vít Janota (1970) a prozaik Karel Kuna (1970) tvoří výraznou, i když jen příležitostně vystupující autorskou dvojici, jejíž poetika se vzácně a harmonicky doplňuje.

První texty uveřejnili v devadesátých letech ve společné samizdatové edici Narcis Press, brzy následovaly oficiální publikace. U Víta Janoty zmiňme alespoň poslední tři sbírky: Praha zničená deštěm (Dauphin 2006), Miniová pole (Dauphin 2008) a Jen třídit odpad nestačí (Dauphin 2011). Karel Kuna vydal své povídky v knize Cesta do Malšic (Mladá Fronta 2003), jeho román zůstává v rukopise.

Kromě blízké poetiky spojuje autory také klasické přírodovědné vzdělání, které stálo i u vzniku Společnosti za obrodu Čtyřlístku, věnující se vědeckému mapování nejrůznějších aspektů života známých komiksových postav. Zajímá-li vás, jak slaví Vánoce Bobík, Fifinka, Janota, Kuna, Myšpulín a Pinďa, pusťte si právě tuto předvánoční Čajovnu.

V jejím závěru navíc slečna Jarka prozradila, jak dnes slaví Vánoce moderní žena.

Čajovna, ČRo 3 - Vltava, 23. prosince od 19 hodin

autor: Igor Malijevský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.