Norbert Frýd: Hrob u zdi, Hvězdicový let. Dvě povídky z pera židovského autora
Českobudějovický rodák Norbert Frýd se narodil do českoněmecké židovské rodiny. Během II. sv. války byl deportován do Terezína a později do Osvětimi a Dachau-Kaufering, odkud v roce 1945 utekl. Po II. sv. válce pracoval na velvyslanectví v Mexiku a také se uplatnil jako redaktor Československého rozhlasu. Za vrchol jeho tvorby je považován román Krabice živých, odehrávající se v prostředí koncentračního tábora. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Hlavní postavou první povídky (Hrob u zdi) je brodský rebe, který chce být naprosto spravedlivý. Je znamenitým kazatelem, ale přísným soudcem. Po smrti místního bohatého restauratéra Šmula k rabínovi zavítá Šmulův synovec, který chce strýce nechat pohřbít. Rabín však ve Šmulovi vidí lakomce, a tak ho nechá pohřbít u zdi. Naopak za příkladného člověka rabín považuje hospodského Nauma, kterého vychválí. Jenže ne vše je tak, jak se může na první pohled zdát.
V druhé povídce – napínavém příběhu o mládí a přátelství s názvem Hvězdicový let – potkává Evald, řečený Valda, ve výčepu svého kamaráda a vypráví mu fantastický příběh o cestě balónem. O tom, jak se shodou okolností přichomýtl k hvězdicovému letu, závodu z Budějovic až do Pasova. A vůbec netušil, o jak nebezpečné dobrodružství půjde.
Související
-
Nekrolog na kavárny mého dětství. Vzpomínková próza Norberta Frýda
Kavárny, jejich mýty a postavičky, které figurují v obrazech a historkách z vypravěčova dětství a mládí, utvářejí duch místa, města a doby.
-
Smrt bibliomanova, Jasnovidka, Zlodějíček a další povídky Jaroslava Havlíčka
Poslechněte si pět próz mistra české psychologické prózy z období mezi válkami!
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.