Na zámku, v hospodě i v obýváku. Seriál Svět prken představuje divadelní prostory ve všech podobách
Jak si představit divadelní budovu v pohybu? Stačí ji sledovat z různých perspektiv. Takový přístup zvolil sedmidílný cyklus o divadelní architektuře v širších souvislostech pojmenovaný Svět prken.
Název si vypůjčil od stejnojmenné digitální publikace, kterou letos vydalo u příležitosti svého stého výročí Divadelní oddělení Národního muzea. Její autor Vít Pokorný v ní na základě rozsáhlého výzkumu dokumentuje současné české divadelní budovy. A Světem prken nás provází i v seriálu Šárky Švábové.
V prvních dvou dílech cyklu se vydáme po stopách kamenných divadel. V zámku i podzámčí budeme mimo jiné sledovat, jaké mají historické demokratizační tendence vliv na rozvržení divadelního prostoru, a v díle Zajetí technologií budou pak kamenná divadla čelit výzvám moderní doby. Každý ze tří následujících dílů se věnuje jednomu specifickému českému fenoménu. Pozoruje proměny podoby a společenské funkce kulturních domů, zkoumá zázemí amatérského divadla (zejména s ohledem na tradiční provázanost se sokolským hnutím) a mapuje vývoj loutkových divadelních scén. Cyklus se uzavírá dvěma díly, v nichž tradiční divadelní budovu nahradí původně nedivadelní prostory, které se v některých případech obejdou i bez budovy. Vypravíme se z hospody na vzduch i z kostela do obchoďáku.
Související
-
Akcent± v divadle 2024: top činohra Wernisch, Vojcek, Médea, ale Divadelní noviny v krizi
Zaujaly inscenace Wernisch v ND, VOJCEK_jednorozměrný člověk v Divadle X10 nebo Médea v ND moravskoslezském.
-
Udržitelnost v kultuře 1: Národní divadlo
Jakým způsobem se Národní divadlo staví ke klimatické krizi?
-
I divadelní kostýmy se recyklují. Peněz není nazbyt a šetří se, říká kostýmní výtvarník
Scénický kostým je svébytná umělecká disciplína. Lze na ni pohlížet z úhlu udržitelnosti? Dají se divadelní kostýmy recyklovat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka