„K vrátnici se blíží vojáci. Nevíme, jak dlouho budeme moci vysílat“. Nový film Vlny oživuje rozhlasové nahrávky ze srpna 1968
Přehrát celý seriál (7 z 7 dílů)
1. díl: Věra Šťovíčková ve vysílání Československého rozhlasu 21. srpna 1968, 5:15
2. díl: Věra Šťovíčková ve vysílání Československého rozhlasu 21. srpna 1968, 7:00-8:00
3. díl: Písničky s telefonem, rozhovor s Antonínem Novotným mladším, 21 3. 1968
4. díl: Písničky s telefonem, reportáž o Antonínu Novotném mladším, 28 3. 1968
5. díl: Vnitropolitický komentář Milana Weinera a reakce Josefa Záruby, 10. 3. 1968
6. díl: Telefonáty Milanu Weinerovi od ředitele brněnského rozhlasu Jaroslava Juráška, reakce na posluchače Josefa Zárubu, 11. 3. 1968
7. díl: Diskuse Milana Weinera s posluchačem Josefem Zárubou o volbách, 12. 3. 1968
Ponořte se do atmosféry roku 1968 s filmem Vlny, ve kterém zazní autentické rozhlasové nahrávky z doby okupace. Režisér Jiří Mádl ve svém snímku oživuje hlasy a příběhy rozhlasových legend, jako byli Věra Šťovíčková a Milan Weiner, kteří se stali svědky klíčových okamžiků československé historie. Film nabízí jedinečný pohled na dramatické události srpna 1968, kdy rozhlas a jeho zaměstnanci sehráli klíčovou roli v objektivním informování veřejnosti.
„Soudruhu, kdo měl zájem na zkreslování naší historie?“
V předkládaných zvukových ukázkách z Archivu Českého rozhlasu si můžete poslechnout, jak vypadala práce Redakce mezinárodního života (RMŽ) v praxi. Revoluční prvky živého vysílání a otevřené diskuze na dříve tabuizovaná témata dobře ilustrují především záznamy legendárního pořadu Písničky s telefonem, jehož duchovním otcem nebyl nikdo jiný než vedoucí RMŽ Milan Weiner. Záznamy pořadu se až na výjimky považovaly dlouho za nadobro ztracené, díky nahrávkám posluchačů Evy a Jana Kosových, které dnes tvoří součást digitálního archivu ČRo, se ale toto bílé místo rozhlasové historie podařilo přece jen zaplnit.
„Vážení přátelé, k rozhlasu přijíždějí. Přijíždí jednotky, které začaly pálit světelnými a ostrými náboji. Pomalu postupují po Vinohradské třídě a jsou několik desítek m od vchodu do rozhlasu. Protože nevíme, jak dlouho ještě budeme moci vysílat. Pravděpodobně je to už krátká chvíle, která nám zbývá. Nezbývá než znovu připomenout to, co nám všem vzkázal Dubček. A navíc ještě jedna zpráva. Od občanů jsme se dozvěděli, že Čestmír Císař byl odvezen dvěma či třemi muži v civilu na neznámé místo. Jestliže to není pravda, prosíme soudruha Čestmíra Císaře, aby se nám ohlásil a zprávu dementoval. Vážení přátelé, domníváme se, co z těchto chvílích bylo možno říci, jsme řekli, je pravděpodobné, že se asi odmlčíme. Je třeba znovu asi si říct, těchto okamžicích být klidní. Já vím. Je to velice těžké nenechat se vyprovokovat, být důstojní přátelé a věřit, že tato země je naše a že vláda věcí jejích se vrátí vždycky znovu do jejich rukou“, hlásila Věra Šťovíčková 21. srpna 1968 v ranních hodinách.
Související
-
Vlny filmového placu. Časosběrný rozhlasový „film o filmu“ Jiřího Mádla
Dne 15. srpna 2024 má v českých kinech premiéru film Vlny, jehož vznik byl formou časosběrného dokumentu zaznamenám Kristýnou a Janem Strejcovskými.
-
Rozhlas jako hybatel událostí, rozhlasáci jako superstars. Jiří Mádl komentuje Vlny i dění roku 1968
Jiří Mádl svůj snímek připravoval zhruba deset let. Mluvil s pamětníky, studoval archivy, sháněl, spolu s producentkou Monikou Kristl, peníze…
-
Epizoda 6: Jaro bez cenzury (1968)
Na přelomu jara a léta 1968 byla oficiálně zrušena cenzura a sdělovací prostředky si žily svým životem, ke kterému patřil i pořad Písničky s telefonem
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.