Tančící řeka, Důl Obrů nebo Blesková hora. Vydejte se na výlet do Krkonoš neznámých!
Vydejte se s námi na krkonošskou pouť! Premiéra cyklu odhalí neznámou tvář našeho nejnavštěvovanějšího pohoří. Ze samého dna nejhlubšího údolí uslyšíme svědectví o téměř utajené přírodní kuriozitě. Pak se vydáme hledat Bleskovou horu a povíme si něco o kamenech s fialkovou vůní. Poputujeme zlatonosnou krajinou, na Luční hoře navštívíme kamenné moře a monumentální přírodní Zikkurat. A nakonec se začteme do takzvané Vlašské knihy, která přepsala historii Krkonoš.
Tančící řeka a Důl Obrů
Z Obřího dolu, právem nazývaného „pokladnicí Krkonoš“, ze samého dna nejhlubšího údolí u nás pošleme svědectví o jedné neznámé přírodní kuriozitě a přidáme i malý výlet do nitra Sněžky.
Blesková hora a Fialkový kámen
Že měli staří krkonošští horalé v mnohém pravdu, o tom se častokrát přesvědčila i novodobá věda. Věděli byste třeba, kde v Krkonoších hledat Bleskovou horu? Kousek mechu s oranžovým kamínkem, anebo krabička vyložená hedvábným papírem a v ní kámen s fialkovou vůní – to býval v samých počátcích turistiky jeden z nejžádanějších suvenýrů z Krkonoš. Také o jeho tajemství vypráví pod přehrážkami Klínového potoka druhý z Výletů s Vltavou po „Krkonoších neznámých“ – a na jeho trase je i Hranostají skála, Blesková hora, zmizelá huť a jeden z nejkrásnějších, ale opomíjených vodopádů – Doubravův.
Jiřský příkop a Zlatý les
V někdejší zlatonosné krajině dodnes najdeme jedinečné svědky minulosti Země. Třetí z našich prázdninových Výletů s Vltavou vede za svědky někdejší krkonošské „zlaté horečky“, za výjimečnými doklady dobývání vzácného kovu, kterými je zlatonosná horská krajina poznamenána dodnes. Zamíříme k Javornické tvrzi, Jiřskému příkopu i do Bartova lesa pod Rýchorami.
Tory a Zikkurat
Ve čtvrtém dílu se vydáme na samé vrcholky hor, do království vichrů a mrazu, a odhalíme tajemství osamělých kamenných bochníků – „torů“ i druhé naší nejvyšší hory – Luční, kamenných moří, brázděných půd a teras tajemného krkonošského Zikkuratu.
Cesty Vlachů – Mystérium Antonia z Florencie
Objevem století je pro historii Krkonoš nález originálu takzvané Vlašské knihy – výjimečného souboru nejstarších rukopisů o hledání krkonošských pokladů, alchymii a magii. Podle vzácně dochovaných a nalezených tajemných značek zamíříme v posledním ze série prázdninových Výletů s Vltavou Cestami Vlachů do nejstarší historie dobývání nejvyšších českých hor.
Související
-
Pustevny, Labská bouda nebo Ještěd. Jak se stavělo a staví v českých horách
Lidová secese, brutalismus a dnes minimalismus, který fandí ekologii a udržitelnosti.
-
Poezie horolezení. Lezení po skalách jako umělecké dílo
Blízkost přírody, bivaky pod hvězdami, ticho a samota formují celkový lezcův pohled na svět. Jakýma očima ho vidí?
-
Osudy Diny Štěrbové. Rozhlasové vzpomínání matematičky a horolezkyně
Připravil Michal Bureš. Technická spolupráce Tomáš Přidal. Natočeno v roce 2022.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.