Sándor Márai: Z Deníků. Fascinující úvahy vystihující ducha doby
Staré Evropě byla zasazena smrtelná rána a vyvstává otázka, jak velkou část tradičních hodnot hodlá nová budoucnost akceptovat. Fragmenty z deníků maďarského prozaika a esejisty čte František Derfler. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Sándor Márai (1900–1989) napsal svá nejvýznamnější díla ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století, pak byl na půlstoletí prakticky zapomenut. Počátkem 21. století začala jeho tvorba (prózy Svíce dohořívají, Odkaz Ester, Host v Bolzánu, Zpověď) vycházet znovu a vydání jeho knih se stalo skutečnou literární senzací.
Márai po roce 1948 z Maďarska emigroval. V emigraci se věnoval zejména psaní svého obsáhlého Deníku. Tento slovy hungaristy Roberta Svobody „bludný Evropan v moři dvacátého století“ ve svých Denících neustále zkoumal otázku, jakou část tradičních evropských hodnot hodlá nová, poválečná budoucnost v nově uspořádané Evropě akceptovat. Jeho Deníky jsou tak spíše souborem fascinujících a mistrných mikroesejů než zápisků o každodenních zážitcích.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.