Leo Perutz: Noc pod Kamenným mostem. Příběhy z tajemného prostředí rudolfinské Prahy
Noc pod Kamenným mostem – to je titul dramatického seriálu, který podle knihy povídek rakouského autora Lea Perutze pro rozhlas napsal Rudolf Ráž. Jeho příběhy se odehrávají v atmosféře magické i poněkud tajemné Prahy za časů, kdy na hradě vládne císař Rudolf II. a pražským rabínem je proslulý Rabi Löw. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Leopold Perutz se narodil 2. listopadu 1884 v Praze, kde byl jeho otec majitelem textilní továrny. Když továrna vyhořela, rodina přesídlila do Vídně. Leo Perutz tu studoval matematiku a stal se úředníkem v pojišťovně. Za první světové války byl na frontě těžce raněn a jako korespondent navštívil Rusko. Po válce žil ve Vídni.
Po nástupu fašismu byl Perutz jako Žid a antifašista nucen emigrovat. Za nový domov si zvolil Palestinu, z níž se po válce do Evropy už natrvalo nevrátil. Od konce 40. let až do své smrti žil střídavě v Tel Avivu a v Rakousku. Zde také 25. srpna 1957 v lázeňském městečku Bad Ischl zemřel na srdeční infarkt.
Napsal řadu historických románů i románů ze současnosti, které měly okamžitý úspěch, psal i novely a divadelní hry. Perutzovy romány s tajemnými, fantastickými a snovými prvky jsou působivé, ba napínavé a velmi čtivé. Mnohé obsahují detektivní či kriminální motivy. Poslední knihou, kterou za svého života publikoval, je Noc pod kamenným mostem (1953), kde volně spojuje příběhy a legendy z židovského ghetta a z Pražského hradu doby Rudolfa II. Osm dramatických zastavení zpracoval do podoby rozhlasového seriálu Rudolf Ráž.
Související
-
Dan Hrubý: Z Pražských příběhů. Jaké osudy skrývala Malá Strana nebo Hradčany ve 20. století?
Poslechněte si texty českého publicisty a spisovatele z rozsáhlé knihy Pražské příběhy v podání výrazných hereckých osobností – Petry Špalkové, Petra Stacha a Jana Vlasáka.
-
Joseph Mitchell: Nahoře ve starém hotelu. Umělecké reportáže zachycující život i duši New Yorku
Povídky legendárního reportéra, ke kterému s obdivem vzhlížejí všechny novinářské generace. Vnímavý a vášnivý newyorský chodec nahlíží do srdce města, které tak miloval.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka