Dan Hrubý: Z Pražských příběhů. Jaké osudy skrývala Malá Strana nebo Hradčany ve 20. století?
Co se dělo za zdmi Werichovy vily? Jak žila Eva Olmerová? Jak vznikla legendární skladba Muchomůrky bílé? Poslechněte si texty českého publicisty a spisovatele Dana Hrubého z jeho rozsáhlé knihy Pražské příběhy v podání výrazných hereckých osobností – Petry Špalkové, Petra Stacha a Jana Vlasáka.
Dan Hrubý se narodil na pražském Starém Městě. A to je, možná překvapivě, jedna z nejpodstatnějších věcí, která se o něm dá říct. Minimálně v souvislosti s jeho literární kariérou. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, brzy začal psát do novin a v 90. letech nastoupil do týdeníku Reflex, kde působí i dnes.
Jeho hlavní vášní je ale právě stará Praha, o níž napsal už řadu reportáží a tři macaté knihy nazvané Pražské příběhy (Na cestě Malou Stranou – Cesta na Hradčany, Nový Svět a zpátky na Malou Stranu – Z Malostranských zákoutí až do Jiného Světa). Právě z nich teď vybíráme pro odpolední vltavskou Povídku.
Každý dům a každá klenba byly na Malé Straně nebo Hradčanech tisíckrát popsány, ale co se v tom kterém domě odehrálo před třiceti, čtyřiceti nebo dokonce osmdesáti či sto lety, to si nikdo nepamatuje.
Dan Hrubý
Co se dělo za zdmi Werichovy vily? Jak žila Eva Olmerová? Jak vznikla legendární skladba Muchomůrky bílé? Pět půlhodin zavede posluchače do různých dob a různých zákoutí hlavního města a kdesi na pomezí dokumentu, reportáže a prózy se setká několik výrazných hereckých osobností pod vedením režisérky Markéty Jahodové.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.