Přeneste se do nejstarších časů staroegyptské civilizace. Výstavou Sluneční králové provádí egyptolog Miroslav Bárta
Hrobka slunečního kněze Neferínpua. V deset metrů hluboké šachtě archeologové nalezli pohřební komoru, do které tisíce let nevstoupila lidská noha
Kanopy jsou nádoby, do kterých staří Egypťané vkládali orgány vyjmuté při mumifikaci. V hrobce slunečního kněze Neferínpua se však nalezly prázdné. Proč?
Kurátoři pojmenovali výstavu po slunečních králích, jak jsou označováni panovníci páté dynastie. Označení „sluneční“ souvisí s tehdejším kultem boha Slunce, tedy Rea, který měl samozřejmě své vlastní kněží. Jedním z nich byl Neferínpu, jehož hrobku archeologové objevili. Nález prázdných kanop v hrobce ukazuje, že Neferínpu neměl dostatek financí na mumifikaci, nechal pouze své tělo potáhnout vrstvou štuku tak, aby se dochovala jeho podoba, popisuje egyptolog Miroslav Bárta.
Související
-
Kdyby se Tutanchamonova hrobka našla dnes, byla by to katastrofa. Výzkum by nikdo nezaplatil
Stohy knih primárně v angličtině, francouzštině nebo němčině. Osm let studia historie, písma, náboženství a archeologie.
-
Splněný sen Národního muzea. Výstava Sluneční králové přináší tisíce let staré egyptské památky
Národnímu muzeu se po několika letech konečně podařilo uskutečnit výstavu, která je velmi unikátní hodnotou i stářím vystavovaných exponátů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.