Osudy Josefa Holcmana, soudce rodinného práva a spisovatele
Právník, soudce rodinného práva právě odcházející na odpočinek, spisovatel, folklorista, divadelník, vinař, fotbalový fanoušek... To všechno je Josef Holcman, rodák ze Slovácka, který od roku 1978 žije ve Zlíně. Poslechněte si jeho osudy.
Naše doba vyznává specialisty a specializace – lhostejno, zda jde o právo, medicínu nebo literární vědu. Univerzalismus se moc nenosí, a když, tak bývá podezírán z diletantismu. A přitom třeba Karel Čapek rád „diletoval“ v mnoha oborech. Nestyděl se za to, ba přímo to přiznával a považoval za ctnost být schopen nahlížet pod pokličku jazyků, zemí či umění nejrůznějšího druhu. Jak rádi bychom byli diletanty v zahradničení alespoň takovými, jako byl Čapek…
Čtěte také
Josef Holcman je člověkem, který onu univerzálnost či alespoň mnohostrannost reprezentuje přímo ukázkově. Právník, soudce rodinného práva právě odcházející do důchodu, spisovatel, folklorista, divadelník, vinař, fotbalový fanoušek… a možná nás ve vltavských Osudech překvapí i nějakou další fasetou.
V literatuře se rodák ze slováckých Skoronic celoživotně vyrovnává se situací, do které naši zem uvrhl po roce 1948 komunistický režim. Množství příkladů z rodinného i přátelského prostředí rodné jihozápadní Moravy najdeme v knihách jako Cena facky nebo Osobní poplach. Holcmanovy folkloristické texty se věnují nejčastěji Jízdě králů, tomu tajemnému rituálu, který dnes drží jen čtyři obce na jihu Moravy. O jeho zákonitostech, podobách, o lidech, které cestou životem potkal a kteří ho utvářeli především jako písmáka, jenž cítí potřebu zaznamenat podstatné okamžiky v životě svém i svých blízkých, ale vytvořit zároveň obecně platný obraz o povaze našeho přebývání ve světě poznamenaném konkrétní dobou. O všech těchto věcech vypráví Josef Holcman v pětidílných Osudech. Navíc prozrazuje také své aktuální tvůrčí směrování, spisovatelské i herecké…
V rozpomínání Josefa Holcmana se potkáváme s Ludvíkem Vaculíkem, Miroslavem Zikmundem, Karlem Pavlištíkem nebo Břetislavem Rychlíkem, Janem Antonínem Pitínským a dalšími, kteří utvářeli a které utvářel specifický region kolem říčky Dřevnice, pod Buchlovem, podél Vláry, pod Vizovskými vrchy…
Připravil: Miroslav Zelinský
Na flétnu hraje člen cimbálové muziky Ocún Mikuláš Zelinský.
Mistr zvuku: Marek Hoblík
V ostravském studiu Českého rozhlasu vyrobila Tvůrčí skupina Drama a literatura.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.