Karel Čapek: Obyčejný život

Před 130 lety se narodil Karel Čapek. Odkaz spisovatele světového formátu na Vltavě připomínáme premiérou desetidílné četby Obyčejného života, vyvrcholením takzvané noetické trilogie. Neobyčejný román s obyčejným názvem, román o desítkách životů v jednom jediném, poslouchejte v podání Igora Bareše od 7. ledna vždy v 18:30 a po odvysílání ještě po dobu jednoho týdne on-line.

Noetická trilogie Hordubal – Povětroň – Obyčejný život prozaika, žurnalisty, dramatika, esejisty, překladatele a kritika Karla Čapka (1890–1938) představuje bezesporu jeden z uměleckých vrcholů autorovy tvorby. První díl trilogie, Hordubal, vyšel roku 1933 (četba na pokračování ČRo Vltava 2015), druhý díl, Povětroň, o rok později (ČRo Vltava 2018). Třetí díl trilogie, román Obyčejný život, vyšel roku 1934 a patří k Čapkovým zásadním prózám noetickým, v nichž si autor klade otázku ohledně povahy pravdy a možností jejího poznání.

V Obyčejném životě nalézá Čapkův hrdina skryté a mnohoznačné stránky své povahy, své minulé životní příležitosti a křižovatky. Vyprávěný příběh ukazuje bohatství zdánlivě prostého života.

Copak nevidíš, že všichni druzí lidé, ať jsou, co chtějí, jsou jako ty, že také oni jsou zástupové? Vždyť ani nevíš, co všechno máš s nimi společného; jen se podívej, – vždyť jejich život je také jeden z těch nesčíslných možných, které jsou v tobě! – Dívej se, dívej se dobře, abys konečně věděl, co všechno bys mohl být; dáš-li pozor, uvidíš v každém kus sebe sama, a pak v něm s úžasem poznáš svého pravého bližního.

Hrdinou románu je průměrný železniční úředník, který se na sklonku svého života pokusí popsat běh svého „obyčejného“ života. Když jej vypoví, začne sám se svým pohledem vést stále vášnivější spor o to, kým vlastně byl, jaký život skutečně žil. Postupně v sobě nachází jakoby přehlížené motivy svých činů, jakési skryté osoby, které se zdají z rámce obyčejného života vybočovat. Každý lidský život, i ten zdánlivě nejobyčejnější, je ve skutečnosti bohatý a složitý, všichni žijeme jen jednu ze svých možností. Ale i ty neuskutečněné možnosti nám pomáhají porozumět druhým lidem a chápat jejich životní příběhy.

Obyčejným životem v interpretaci Igora Bareše tedy Český rozhlas v lednu 2020 dokončil rozhlasové zpracování celé Čapkovy tzv. noetické trilogie.

Účinkuje: Igor Bareš

Pro rozhlas adaptoval: Jan Němec
Dramaturgie: Ludvík Němec
Zvukový mistr: Walter Rient
Režie: Lukáš Kopecký
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2019 (premiéra).

autoři: Ludvík Němec , tur
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.