Dietmar Grieser: Strýko z Bratislavy

23. únor 2018

Poutavé příběhy, ve kterých se rakouský spisovatel a novinář pokouší svázat roztrhané nitky mezi slovenskou a rakouskou historií. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

„Som znikadiaľ,“ charakterizoval raz Andy Warhol túto odľahlú oblasť na krajnom severovýchode Slovenska, keď sa ho pýtali na jeho etnický pôvod...

„Moje babička pochází z Hlučínska,“ vysvětluje Dietmar Grieser důvod vzniku svých dvou pozoruhodných literárních cestopisů Strýko z Bratislavy a Česká babička. Slovenskem putoval Dietmar Grieser v letech 2008–2009 s cílem najít společné body slovensko-rakouské historie a vlastně tak upozornil na průniky historie česko-slovensko-rakouské.

Vltavské Stránky na Dobrou noc nabízejí příběh Andyho Warhola, vyprávění o prvním bratislavském mrakodrapu, dramatický osud pěvkyně Milady Poppové, odhalují tajemství Beethovenovy Měsíční sonáty a zavedou nás do Želiezovcí, kde slečny Esterházy vyučoval jedenadvacetiletý Franz Schubert.

Účinkuje: Peter Gábor

Překlad: Theodora Chmelová
Připravila: Eva Lenartová
Režie: Simona Nyitrayová

Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

autoři: Eva Lenartová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.