Čtvrtletník posluchačů a příznivců stanice Vltava 4/2013
Nové číslo magazínu ke stažení formátu pdf.
Vážení posluchači a členové Klubu Vltava, uzavíráme rok a s nadějí vzhlížíme k tomu dalšímu. Je ta naděje oprávněná? Noví reprezentanti této země diskutují o významu veřejnoprávních médií a nezdá se, že by se příliš zabývali jejich kulturní rolí. Zájem o kulturu prý klesá v celé Evropě. Je dílo, které nám zanechali Bach, Mozart, Dvořák, Stravinskij, Shakespeare, Goethe, Čapek, opravdu tak významné, abychom se mu museli aktivně věnovat a utrácet prostředky, které jsou tolik potřeba jinde? Nestačí je uchovávat v archivu pro budoucí generace, kdyby náhodou některá z nich byla kulturnější než ta naše? Je potřeba přenášet tolik koncertů vážné hudby? Nestačila by čtvrtina? Neudělali mladí lidé z Concerta a Concertina, studující hru na housle, flétnu a kytaru, chybu, když se rozhodli, že svou budoucnost věnují umění?
Samozřejmě, že posluchač Vltavy takové úvahy nejspíš odmítne, protože ví, že právě kultura je onou „základnou“ fungující společnosti, nikoli zbytnou nadstavbou. Od ní se odvíjí prosperita, etika, vztah k zemi, životnímu prostředí... Vltava se bude snažit udělat pro zachování kulturního povědomí, co bude v jejích silách, pokud ji v tom budete podporovat vy, vážení posluchači. Také vás ovšem bude bavit (zejména na Silvestra), uklidňovat (v roce 2014 zejména českou hudbou) a posilovat vaši občanskou připravenost užívat si radostí kulturního života.
Lukáš Hurník
Nejposlouchanější
-
Stefano Massini: Výklad snů. Jedna hra, sedm minipříběhů ze života Sigmunda Freuda
-
Karel Čapek: Bílá nemoc. Slavné protiválečné drama na obranu denně pošlapávané humanity
-
David Attenborough: Výpravy do divočiny. Vyprávění z cest do Paraguaye ke 100. narozeninám autora
-
Jelena Mašínová: Motýlí smrt. Strhující milostná tragédie odvyprávěná v 18 telefonických rozhovorech
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.