Janusz Głowacki: Čtvrtá sestra
Hra světoznámého polského dramatika je ironickou variací slavného Čechovova dramatu. V příběhu o věčné a marné touze po lepším životě, která naráží na krutou realitu, zobrazil Głowacki postkomunistické Rusko jako fantasmagorické společenství, kterému vládne chamtivost a organizovaný zločin.
Tři dcery vysloužilého generála, sestry Věra, Káťa a Táňa žijí v divoké realitě postkomunistického Rusku a stejně jako jejich čechovovské předobrazy sní o lepším životě někde jinde.
Jejich vysněným místem však není mýtická čechovovská Moskva, ale Spojené státy americké. K uskutečnění svého snu se přiblíží, když do Ameriky vypraví svoji čtvrtou sestru Soňu. Ta je však ve skutečnosti převlečeným sirotkem Koljou, jehož se rodina kdysi ujala a využívá ho jako lacinou sílu pro práce v domácnosti.
Jakkoli je Janusz Głowacki uznávaným dramatikem v USA i v Evropě, na českých jevištích se dosud příliš neprosadil. Po svém odchodu z Polska v roce 1983 se mu podařilo uspět v USA, kde oslovil tamější publikum hlavně hrou Antigona v New Yorku. Kromě dramat píše romány i filmové scénáře a je oblíbeným esejistou.
Osoby a obsazení: Věra (Miroslava Pleštilová), Káťa (Pavla Beretová), Táňa (Lucie Černíková), Kolja (Michal Zelenka), generál (Ladislav Frej), bábuška (Miriam Kantorková), Jurij (Jiří Štěpnička), Míša (David Novotný), Ivan Pavlovič (Pavel Soukup), Kosťa (Kryštof Hádek), John Freeman (Zdeněk Maryška), policista (Jiří Knot), moderátorka (Hana Kofránková), hlas režiséra (Lukáš Hlavica) a moderátor (Aleš Cibulka)
Autor: Janusz GłowackiPřeklad: Petr BalajkaHudba: Petr MandelDramaturg: Hynek PekárekRežie: Dimitrij Dudík
Natočeno v roce 2012.
Nejposlouchanější
-
Imre Kertész: Člověk bez osudu. Svědectví malého chlapce o životě v nacistickém koncentračním táboře
-
Eduard Bass: Purkmistr z Podskalí. Příběh sirotka, který držel vorařské bidlo i život pevně v rukách
-
To jeli dva ve vlaku. Poslechněte si krátkou komedii Zdeňka Svěráka, který slaví 90 let
-
Srdce, kosti, petržel, šalvěj, rozmarýn, tymián, Art Garfunkel a Paul Simon
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka