Nikola Tachecí: Milostná píseň pro kočku. Nová Četba s hvězdičkou plná divoké vášně i tajemství

1. prosinec 2021

„Milostný příběh chci psát, o milosti vyprávět,“ svěřuje se vypravěčka Milostné písně pro kočku, knihy plné divoké vášně a mnoha tajemství, mezi něž patří i pseudonym autorky. Nebo snad autora? Psychologizující román o kalných hlubinách lidské duše i těla, o temných podobách lásky načetla pro vltavskou Četbu s hvězdičkou Jana Štvrtecká. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Účinkuje: Jana Štvrtecká
Dramaturgie: Ludvík Němec
Režie: Lukáš Kopecký
Premiéra: 15. 11. 2021
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Když dospělá žena miluje už jen svou kočku, asi s ní nebude něco v pořádku. To „něco“ je celý vnitřní i vnější svět sociální pracovnice Agáty: vyhořelý manžel, vzdalující se syn, ohrožené pracovní místo, strádání finanční i citové. Žena uvězněná v pasti na myši.

Pak její kočka skočí z balkonu na dvůr – a rovněž pod Agátou se najednou rozevře propast. Svůdná propast: její kočku zachrání neznámý muž, který má v sobě temnou hloubku, jež Agátu děsí i přitahuje současně. „Je to muž, noční lovec, najde moji kočku, obě nás uloví.“ Vášnivý vztah, jenž s ním Agáta prožije, ji zavede nejen až do odlehlých oblastí Afriky – ale hlavně do té horké a tajemné džungle, již má většina z nás v srdci.

Kočka v pasti na myši

„V hlase toho muže zní temný náruživý podtón. V jeho očích nevidím jen rozkoš, jen touhu, jen něhu a úsměv, úsměv tak hřejivý, tak vroucí. V jeho očích je taky svinstvo, bahno u dna, odpadky, v nich rejdí krysy. Svinstvo. Vidím je, cítím jeho pach. Ale teď mi to nevadí. On je ve mně taky vidí, to je ta milost přece, vidět to svinstvo a neodvrátit se, milovat se.“

Čtěte také

Najde Agáta v té džungli lásky ještě i něco jiného než rozkoš? Než vinu, zradu a pomstu? A hlavně – dokáže najít z té džungle cestu zpět k sobě samé? A kolik za to zaplatí? „Občas zvracím, občas jsem šťastná,“ charakterizuje svůj příběh s odhodlaným humorem, jehož se přidržuje i ve chvílích, kdy do ní život zatíná drápy jako kočka – občas ve vzteku, občas v rozkoši. „Píšu, aby mi nejeblo. Toť moje konfese.“

Milostná píseň pro kočku, vášnivý román Nikoly Tachecí, je podobný jako opravdový kočičí jazyk, když vás uprostřed noci olízne po tváři: něžný, horký, láskyplný, současně ale také až bolestivě drsný. Hledá lásku a krev – jako ty kočky na střechách.

Psáno pro Týdeník Rozhlas. 

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Ludvík Němec
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?