Nezdolná osobnost české historie – lékařka Vlasta Kálalová di Lotti na scéně
Fascinující i zdrcující životní příběh Vlasty Kálalové di Lotti, jedné z prvních českých lékařek, která mimo jiné roku 1925 otevřela československou nemocnici v Bagdádu, přináší scénické čtení Istyklál. O jeho vzniku a tvůrčím pojetí odkazu výrazné osobnosti české historie hovoří autorka původní divadelní hry Lenka Jungmannová, herečka Jana Plodková, hudebník Jan Matásek i spolutvůrkyně této scénické koláže: castingová režisérka Kateřina Oujezdská a výtvarnice Andrea Králová.
Související
-
Co spojuje divadlo a cestování? Změna stavu mysli a vykročení do neznáma
Hanka Malaníková se v ArtCafé setkává se třemi experimentálními divadelními cestovatelkami. Kam se vydává s Tygrem v tísni, Krajinou v baťůžku a Moetivi Karavanem?
-
Divadlo, nebo přednáška? Performance lecture je výzvou pro diváka i pro tvůrce
Inscenace RAF RAF RAF i Indián v ohrožení pracují s formátem performativní přednášky. Čím láká tvůrce a jak na něj reagují diváci? ArtCafé moderuje Hanka Malaníková.
-
Básnické čtení je přežitek. Budoucnost je bodyart, performance a sound
Saša Michailidis se ptá dramaturga Divadla Oskara Nedbala v Táboře, básníka Libora Staňka a básnířky, literární recenzentky Kláry Krásenské.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.