Nery Gomide: Počítala jsem s tebou, Madono. Monodrama s nezapomenutelnou Jiřinou Jiráskovou v roli jižansky temperamentní paní Assunty

16. únor 2021

Jiřina Jirásková jako nezdolná paní Assunta, která ani po sebetvrdší ráně osudu neklesá na mysli! Uvádíme k nedožitým 90. narozeninám významné české herečky. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Dagmar Strejčková
Účinkuje: Jiřina Jirásková
Dramaturgie: Dušan Všelicha
Překlad: Dagmar Strejčková
Režie: Vladimír Gromov
Natočeno: v roce 1990

Před desítkami let připlula paní Assunta se svým mužem a ostatními vystěhovalci z Itálie do Brazílie hledat lepší život. Teď sama vede malý penzión a čeká na návštěvu jediného syna, který se před pár lety oženil. I když má ulici plnou přítelkyň a známých, nejvěrnější společnicí výřečné paní Assunty je madona na obrázku, který s ní do nového domova připlul z rodné Itálie. S ní probírá svoje radosti i strasti a sčítá vítězství a prohry uplynulých let.

Já tě z ničeho neobviňuju, jenže … Počítala jsem s tebou. Počítala jsem s tím, že mi pomůžeš. To není spravedlivý, víš. … Ale jestli mě chceš vystavit další zkoušce, tak upozorňuju, že ještě nejsem se silama na konci. Ještě ne, madono, ještě ne!

Monodrama „Assunta do 21“ napsal brazilský dramatik Nery Gomide v roce 1971. Vyžaduje interpretku, které bude blízký vznětlivý jižanský temperament a najde v sobě pochopení pro svéráznou ženu, co nejde pro slovo daleko, má často ze smíchu blízko k pláči a stejně snadno, jako se rozzlobí, dovede vzápětí odpustit. Režisér Vladimír Gromov takovou našel v Jiřině Jiráskové, která v paní Assuntě vytvořila jednu ze svých nejlepších rozhlasových postav.

Inscenaci z roku 1990 uvádíme na Vltavě k nedožitým 90. narozeninám Jiřiny Jiráskové – významná česká divadelní a filmová herečka, dlouholetá členka a také ředitelka Divadla na Vinohradech se narodila 17. února 1931.

Spustit audio