Někde tam je, ale neuslyšíš ho. Vladimír Václavek o šamanském bubnu, Dunaji a Bílém infernu
Rozhovor Pavla Klusáka s Vladimírem Václavkem se točí kolem historie i přítomnosti jeho hudby: písničkářství i hraní v kapelách Dunaj a Čikori.
Vladimír Václavek v ArtCafé přibližuje nedávno vydané album Fly… Tak leť!, které vznikalo v pandemii a v propojení s řadou dalších hudebníků. Také vzpomíná na dobu, kdy vznikal styl kapely Dunaj, repetitivní, hypnotický minimalismus kytarových figur.
Rozsáhlá tvorba autora, kytaristy, zpěváka a kapelníka Vladimíra Václavka od osmdesátých let dodnes má jasné leitmotivy, je ale také vnitřně rozmanitá. Během pořadu zní hudba a příběhy kapely Dunaj (jejíž zpěvák Jiří Kolšovský zemřel v roce 1998), tria E se zpívajícím a deklamujícím výtvarníkem Vladimírem Kokoliou, ale také pozapomenutého akustického uskupení Domácí lékař. Proč společné album s Ivou Bittovou Bílé inferno skončilo tak výrazně a takovým úspěchem? „Takové věci se nedají naplánovat,“ nezná dodnes racionální odpověď Vladimír Václavek.
Hudebník, pro kterého byla hudba vždycky neokázalou reflexí životního stylu a hodnot, se v rozhovoru s jistou cudností dotýká i šamanismu, kterému se od určité životní etapy otevřel. Vedle toho také zmiňuje, kdy jedinkrát použil do nahrávky zvuk šamanského bubnu, jejž si přivezl od amerických indiánů.
Související
-
Zvukový experiment vede k radosti z reality. Hraje a zaříkává Ivan Palacký
Pavel Klusák pozval do ArtCafé hudebníka a architekta Ivana Palackého, který patří posledních dvacet let k experimentální hudební scéně – české i světové.
-
Klidný rozhovor s autorem neklidných dramat a písní S. d. Ch.
S. d. Ch. mluví o dvojdomosti své písňové a literárně-dramatické tvorby, o písni Knihovna Václava Havla, o povaze protestu i o skutečných osobách, jimiž zabydluje své hry.
-
80 000 nahrávek jsme už digitalizovali. O archivu Supraphonu s Karlem Denišem
O reedicích na vinylu V. Neckáře, V. Mišíka nebo P. Kalandry, ale i o digitální doméně a utajených pokladech si povídá P. Klusák s šéfproducentem Supraphonu K. Denišem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka