Někde tam je, ale neuslyšíš ho. Vladimír Václavek o šamanském bubnu, Dunaji a Bílém infernu
Rozhovor Pavla Klusáka s Vladimírem Václavkem se točí kolem historie i přítomnosti jeho hudby: písničkářství i hraní v kapelách Dunaj a Čikori.
Vladimír Václavek v ArtCafé přibližuje nedávno vydané album Fly… Tak leť!, které vznikalo v pandemii a v propojení s řadou dalších hudebníků. Také vzpomíná na dobu, kdy vznikal styl kapely Dunaj, repetitivní, hypnotický minimalismus kytarových figur.
Rozsáhlá tvorba autora, kytaristy, zpěváka a kapelníka Vladimíra Václavka od osmdesátých let dodnes má jasné leitmotivy, je ale také vnitřně rozmanitá. Během pořadu zní hudba a příběhy kapely Dunaj (jejíž zpěvák Jiří Kolšovský zemřel v roce 1998), tria E se zpívajícím a deklamujícím výtvarníkem Vladimírem Kokoliou, ale také pozapomenutého akustického uskupení Domácí lékař. Proč společné album s Ivou Bittovou Bílé inferno skončilo tak výrazně a takovým úspěchem? „Takové věci se nedají naplánovat,“ nezná dodnes racionální odpověď Vladimír Václavek.
Hudebník, pro kterého byla hudba vždycky neokázalou reflexí životního stylu a hodnot, se v rozhovoru s jistou cudností dotýká i šamanismu, kterému se od určité životní etapy otevřel. Vedle toho také zmiňuje, kdy jedinkrát použil do nahrávky zvuk šamanského bubnu, jejž si přivezl od amerických indiánů.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.