Nejlepší z možných světů? Klingův román QualityLand je zdařilá satira i nápadité sci-fi
Německý spisovatel, písničkář a stand-up komik Marc-Uwe Kling má na svém kontě již sérii knížek inspirovaných jeho podcastem Neues vom Känguru (Novinky od klokana), několik knih pro děti a také román QualityLand z roku 2017. Právě ten se letos dočkal pod stejným názvem i českého vydání – pro Nakladatelství XYZ jej přeložila Ema Cibík Stašová.
Téměř čtyřsetstránková próza, která v roce 2018 získala Německou cenu za nejlepší sci-fi román, spadá do žánru humoristické dystopie a její autor v ní zúročil své bohaté zkušenosti se společenskou satirou. Hlavním hrdinou románu, jehož děj se odehrává na Zemi v blíže neurčené budoucnosti, je majitel staré šrotovny Peter Nezaměstnaný, který v technologicky vyspělém světě ovládaném korporáty patří mezi nýmandy. Což není náhodně zvolené pejorativum, nýbrž označení pro obyvatele QualityLandu stojící na nejnižších příčkách společnosti, o jejíž výdobytcích sice můžeme zatím jen snít, ale která svými neduhy v mnoha ohledech připomíná tu dnešní.
Kritika komikou
Nutno přiznat, že s vykreslením titulní fiktivní země si dal autor nemalou práci, u které se očividně dobře bavil, stalo se tak ovšem trochu na úkor samotného příběhu. Románová zápletka, která se točí kolem probíhajících prezidentských voleb, totiž Klingovi slouží spíše jako příhodný odrazový můstek k humorně-kritické reflexi současných nešvarů, snadno identifikovatelných i pod futuristickou maskou a vrstvou nadsázky. Vlastní děj pak tvoří sled drobnějších epizod, respektive humorných scének a dialogů, a do popředí vystupují především jednotlivé postavy – vedle lidí také řada inteligentních strojů či androidů.
Vize budoucnosti
QualityLand je kniha plná nejen chytrého humoru a jazykových hříček, ale i otázek, na něž bychom mnohdy my sami rádi znali odpověď. Do jaké míry za nás už dnes rozhodují algoritmy? Jak moc se liší realita od pohodlné bubliny, do které jsme se s příchodem internetového věku dobrovolně uchýlili? QualityLand ovšem zůstává v první řadě dílem humoristickým, nápaditou satirou, která prozrazuje autorův smysl pro komiku, jazykový cit, úctyhodný rozhled – a s ohledem na to, že se jedná o románový debut – i nemalý literární talent. Pokračování jeho románu, nazvané QualityLand 2.0, by mělo česky vyjít už v příštím roce a televizní projekt inspirovaný oběma knihami zase chystá HBO.
Související
-
Válka nezná slitování. Českého vydání se právě dočkala mrazivá próza Pavla Haka s názvem Sniper
Spisovatel Pavel Hak, který z rodného Československa emigroval v roce 1985, dnes patří k etablovaným francouzským autorům a je držitelem několika literárních cen.
-
Zpropadené poslední přání. Román Smrt je dřina vypráví o životě a smrti ve válkou rozvrácené Sýrii
Dění v Sýrii již tuzemská média příliš nezajímá. Proto je nutno kvitovat vydání románu syrského spisovatele Chálida Chalífy Smrt je dřina z nakladatelství Akropolis.
-
Antologie Čtení o Boženě Němcové představuje ikonickou autorku jako inspirativní ženu
Příručky s názvy začínajícími vždy Čtení o... mají obecně za úkol představit kritickou reflexi díla vybraných spisovatelů. Nyní vychází šestnáctý svazek o Boženě Němcové.
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.