Nejdůležitější je nelhat, říká trnavský rapper Fvck_Kvlt

10. červen 2021

Slovenský rapper Denis Bango vystupující jako Fvck_kvlt je pozoruhodnou postavou, umístěnou mezi dvěma zdánlivě odlišnými světy.

Denis Bango k rapu odmítá přistupovat podle šablony, zištně, raději skrz něj prezentuje své niterné emoce a akcentuje jeho angažované poselství. Hudebník začínal jako frontman trnavské punkové kapely The Wilderness, vždy ho ale fascinoval svět rapu. Před několika lety začal dělat beaty a tracky, nejdříve potají, posléze jimi zásoboval spřátelené kolegy. Takový byl i jeho původní plán, zůstat spíše v pozadí jako producent.

Hudba je dobrý prostředek – člověk ze sebe dostane, to co má, ale neřekne to v amoku.
Denis Bango

Záhy ale Bango přišel na to, že se potřebuje projevit sám za sebe, že některé emoce nemůže vyjádřit v běžném životě, ale prostřednictvím hudby by to jít mohlo. Rapper v ArtCafé popisuje zkušenost, která ho motivovala k autorské tvorbě: „Potřeboval jsem se vyplakat jiným způsobem než přes reálné slzy.“ Úspěch debutového alba Kvlt Teachings ho v nastolené cestě utvrdil, ukázalo se, že jeho produkce rezonuje v daleko větší skupině lidí, než asi sám čekal.

Jeho beaty mají světovou úroveň, v textech se projevují filozofické vzory stejně jako snaha se vymezit vůči toxickým taktikám, které rapovou scénu provázejí od nepaměti. Tvrdí, že tím zásadním pravidlem v hudební produkci je nelhat, vyjadřuje se ke společenským tématům, chování na scéně i sexismu. Loňské album Zabijem sa! se stalo kultovním, poslouchali ho pravověrní rappeři, fanoušci punku, R&B i temné elektroniky.

Zbrusu nové EP Commercial Mainstream Nihilism part I.: KVLT RADIO je ve znamení přímočaré, téměř popové produkce – a svým vyzněním je přece jen pozitivnější než jeho minulé nahrávky, aniž by ovšem přišlo o společenské přesahy. Bango přitom hovoří o tom, že deska vznikala velmi živelně, zároveň potvrzuje, že číslovka jedna v názvu skutečně znamená začátek série. V ArtCafé kromě ukázek jeho tvorby uslyšíte také tracky rapperky Arlety či americké skupiny Algiers.

Pořad připravil: Michal Pařížek
Spustit audio

Související