Nebe na zemi

22. září 2023

Nová deska Adama Plachetky a Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, která obsahuje slavné písně Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka. Hodnocení připravil Robert Rytina.

(…) Jak by se asi pánové Voskovec a Werich dívali na skutečnost, že v 21. století vydává album jejich písní přední český operní pěvec? Sami ve svých hrách a písních operu často parodovali, a coby bystří pozorovatelé jejích úsměvných specifik i kliše si z ní s chutí dělali legraci. Podobného nadhledu je samozřejmě schopen i Adam Plachetka, o Ondřeji Havelkovi, mimochodem též vyhledávanému opernímu režisérovi, ani nemluvě. Přesto si však posluchačovo ucho musí na pěvcův klasicky školený hlas v písních, proslavených v nenapodobitelném a bezprostředním podání svých tvůrců, nějakou dobu zvykat. (…)

Jde o novinku z vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis. Kromě klasických online audio formátů nebo CD je nahrávka na trhu i v podobě dvou LP.

autoři: Robert Rytina , Daniel Jäger
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.