Telemannia

14. září 2023

Nahrávka flétnistky Marty Kratochvílové a kontrabasisty Mariana Friedla. Jde o nový pohled na interpretaci barokní hudby. Hodnocení připravil Milan Bátor.

(…) Telemannia je zvláštní album na pomezí stylů. Posloucháme barokní skladby, v kterých je mnohem víc prostoru a svobody. Je v nich víc intuice, muzikální spolupráce a dialogu obou interpretů. Friedl zvládl chůzi po velmi nestabilním lanu, stačil krok vedle a nahrávka by zněla jako improvizační cvičení nebo jazzový crossover. Příliš rezervovaný přístup by zněl opatrně. Způsob, který Kratochvílová s Friedlem zvolili, nejde proti tradičnímu přístupu a poučené barokní interpretaci. Jen přidala více možností, pohledů, víc svobody, kterou muzikanti barokní éry určitě nepostrádali. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?