Návody pana Apríla. Hravá dětská poezie experimentálního básníka a výtvarníka Jiřího Koláře
Základem básnického řemesla je dobrý návod! Poslechněte si pásmo z Kolářovy tvorby pro děti doplněné básní Abeceda osudu ze sbírky Návod k upotřebení. Recituje Jan Vlasák a děti z Dismanova rozhlasového dětského souboru. Premiéru najdete on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Jiří Kolář (1914–2002) je jedním ze světově nejproslulejších českých výtvarných umělců (zejména pro své koláže a odvození vlastní výtvarné techniky) a také zásadní postava české poezie v druhé polovině 20. století. Mimo to působil jako dramatik či překladatel.
Zkraje 40. let založil s Jindřichem Chalupeckým skupinu 42 a rovněž vstoupil do literatury. V padesátých letech byl držen devět měsíců ve vazbě kvůli své syrové sbírce Prométheova játra (nalezené v rukopisu při domovní prohlídce Václava Černého). Od 60. let vystavoval v zahraničí, od konce 70. let žil v emigraci v Paříži.
Kolářova tvorba pro děti se svými principy v mnohém blíží jeho experimentální „dospělé“ poezii.
Související
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka