Návody pana Apríla. Hravá dětská poezie experimentálního básníka a výtvarníka Jiřího Koláře

7. srpen 2022

Základem básnického řemesla je dobrý návod! Poslechněte si pásmo z Kolářovy tvorby pro děti doplněné básní Abeceda osudu ze sbírky Návod k upotřebení. Recituje Jan Vlasák a děti z Dismanova rozhlasového dětského souboru. Premiéru najdete on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravili a režijně nastudovali: Magdalena Gracerová Chrzová a Vlastimil Kaňka
Účinkují: Jan Vlasák a členové DRDS
Premiéra: 7. 8. 2022

Jiří Kolář (1914–2002) je jedním ze světově nejproslulejších českých výtvarných umělců (zejména pro své koláže a odvození vlastní výtvarné techniky) a také zásadní postava české poezie v druhé polovině 20. století. Mimo to působil jako dramatik či překladatel.

Zkraje 40. let založil s Jindřichem Chalupeckým skupinu 42 a rovněž vstoupil do literatury. V padesátých letech byl držen devět měsíců ve vazbě kvůli své syrové sbírce Prométheova játra (nalezené v rukopisu při domovní prohlídce Václava Černého). Od 60. let vystavoval v zahraničí, od konce 70. let žil v emigraci v Paříži.

Kolářova tvorba pro děti se svými principy v mnohém blíží jeho experimentální „dospělé“ poezii.

autoři: Magdaléna Gracerová Chrzová , Vlastimil Kaňka , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

  • České léto na Vltavě

    Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.