Nathaniel Hawthorne: Mateřské znaménko. Co je to dokonalost a jsme schopni ji poznat?

22. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy žena, tvář, piha, mateřské znaménko

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Georgiana je ztělesněním dokonalé krásy. Má jen jedinou drobnou vadou v podobě mateřského znaménka na své tváři, které se stane tichým rozvracečem manželství s ambiciózním vědcem. Povídku amerického spisovatele Nathaniela Hawthornea poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Stanislav Šárský
Připravila: Helena Berková
Překlad: Stanislava Pošustová
Režie: Juraj Deák
Natočeno: v ostravském studiu Českého rozhlasu v roce 1998

Je v lidských silách překonat vady přírody a nahradit je dokonalým ideálem? A co je to vlastně dokonalost? Umíme ji poznat? Čeho jsme schopni se vzdát při jejím hledání spojeném s vědeckým poznáním? V příběhu o vědci, který chce z tváře své ženy odstranit mateřské znaménko bez ohledu na důsledky, nahlížíme do chorobné mysli člověka posedlého překonáváním objevených možností. Člověka, který nedokáže nalézt dokonalou budoucnost v přítomném okamžiku...

Temný romantik Hawthorne

Klasik americké literatury Nathaniel Hawthorne se narodil 4. července 1804 do rodiny námořního kapitána v přístavním městě Salemu, oblasti, kde vznikly nejstarší osady přistěhovalců. Lásku k literatuře v sobě odhalil již v dětství, kdy po smrti otce a svém vlastním zranění byl izolovanější od ostatních vrstevníků a čas věnoval četbě. Po studiu na vysoké škole začal sám psát. Pro nepříznivou finanční situaci pracoval i jako celní úředník, brzy se však opět vrátil pouze k psaní.

Hawthorne nabízí čtenářům nový pohled do nitra člověka a prohlubuje psychologickou analýzu. Podobně jako například E. A. Poe, se kterým ho můžeme řadit mezi „temné“ romantiky, i on ve své tvorbě čerpá ze zločinu, lidských slabostí a temných stránek společnosti i jedince. Depresivní atmosféra, plná symbolů a alegorií, je ovlivněna náboženským pohledem na etiku a svědomí.

Mezi nejvýznamnější díla Nathaniela Hawthornea patří romány Šarlatové písmeno a Dům se sedmi štíty. Zemřel 19. května 1864.

autor: hbe
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...