NaFilM. Kdo v Česku rozhýbává film? Muzeum!

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03774869.jpeg

Tři studenti filmové vědy se rozhodli, že vybudují Národní filmové muzeum. A daří se jim to.

S rozhlasovým mikrofonem jsem vyrazil do Paláce Chicago na Národní třídě v Praze, kde objevíte interaktivní, velmi hravou a vkusnou expozici připravovaného filmového muzea NaFilM.

Virtuální realita se tady potkává s prehistorií kinematografie, optické atrakce s filmovými dějinami, animace s avantgardou, dějiny filmu s maximální srozumitelností pro širokou veřejnost. Všechno je tu bytelné, aby to vydrželo nápor dětských návštěvníků.

Výstava Na film! 2: V pohybu se koná pod sloganem Místo, kde zažijete film jinak. Vznikla mj. za pomoci crowdfundingu i mecenášského pochopení. Navazuje na první NaFilM výstavu, která byla k vidění v roce 2015 v Muzeu Montanelli. V té současné expozici návštěvníci prý běžně stráví i 2,5 hodiny. Právě oni, zdá se, rozhodnou o dalším pokračování výstav a samotné budoucnosti filmového muzea.

Výstavou mě během jediného zavíracího dne, pondělí, ochotně provedli její autoři, Adéla Mrázová, Terezie Křižkovská a Jakub Jiřiště. Já šel s mikrofonem mezi instalacemi, vydávající různé zvuky, tak trochu ve stopách zakladatelů rozhlasové reportáže.

Tvůrci byli stejně jako při přípravě výstavy vedení snahou přiblížit muzeum široké veřejnosti, ale zároveň se neodchýlit od metod současných filmových studií, ze kterých explicitně vycházejí. Výsledek poslouchejte v pořadu Čajovna!