Na Kokořínsku jsou desítky skalních bytů. Žili v nich lidé ještě ve 20. století

Vzal se špic, kterým se začala skála rozsekávat. Ředitelka mělnického muzea Miloslava Havlíčková popisuje vznik skalního bytu
Ještě ve dvacátém století bydlely desítky lidí na Kokořínsku ve skalních bytech. Tamní skály z relativně měkkého pískovce k tomu vysloveně vybízely.
Do pískovce vytesané jeskyňky poskytovaly útočiště většinou těm nejchudším z obce. Ti si museli ovšem nové bydlení rukama tvrdě odpracovat. „Vzal se špic, což je takový poloviční krumpáč, a tím se začala skála rozsekávat. Písek se pak vyndával ven, a pokud to šlo, vysekaly se celé pískovcové kvádry. Ty se pak používaly na přístavky okolo,“ popisuje ředitelka mělnického muzea Miloslava Havlíčková. Skálu dostali lidé třeba od velkostatkáře, pro kterého pracovali, nebo od obce. Obydlí ve Lhotce u Mělníka pochází zřejmě z poloviny 19. století.
Ze dveří skalního bytu se vcházelo do chladné síně. Do půlkulata vysekaný prostor na jedné straně sloužil pro skladování potravin. Na druhé straně byl většinou vstup do světnice, kde lidé vařili, přebývali i spali. Velmi skromné obydlí nabízelo jednu postel, kde spali hospodáři, a dvoulůžko na peci pro ostatní obyvatele. „Zvenku se dá jít i nahoru do patra, tam v létě spávali děti,“ říká Miloslava Havlíčková.
Poslední obyvatelkou lhoteckého skalního bytu byla Marie Holubová, která ho využívala do svých zhruba osmdesáti let. V bytě nebyla elektřina ani voda. Ke konci života využívala majitelka pro skladování šatstva a spaní dřevěný domek na zahrádce. Ve skalním bytě, kde bývalo vlhko, hospodařila.
Na Kokořínsku a přilehlém Českolipsku jsou skalních bytů desítky. Pískovec umožňoval vysekávat do skal i cesty, reliéfy nebo studánky. Proto je oblast v současné době, i díky dochovaným objektům lidové architektury, oblíbeným turistickým cílem.
PRAKTICKÉ INFORMACE:
- Skalní byt najdete v malé obci Lhotka u Mělníka.
- Otevřeno je od čtvrtka do neděle včetně svátků, od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00. Sezóna zde letos končí 27. září.
- Přímo k obydlí nelze dojet autem, proto zaparkujete na návsi.
- V okolí lze vyrazit na procházku do skal po různých turistických značkách.
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.