Mýty českého národa. Odkud pocházejí, jak nás ovlivňují, v čem nám pomáhají a v čem škodí

23. říjen 2024

Každé společenství, ať už jde o politickou stranu, sportovní klub, spolek či národ, má své mýty. Ty jsou jednak zdrojem společné identity, ale také objektem manipulace či dezinterpretace. V pořadu si položíme otázky odkud pocházejí české národní mýty, jak se proměňovaly v dějinách, kdo se na jejich utváření podílel a kdo a jakým způsobem je zneužíval a zneužívá. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Marie Koldinská, Petr Hlaváček, Stanislav Komárek
Čtou: Otakar Brousek ml. a Petr Lněnička
Připravil: Pavel Hlavatý
Premiéra: 23. 10. 2024

V pořadu zazní ukázky z odborné literatury. V rozhovorech hovoří historička, spisovatelka a publicistka Marie Koldinská, historik a filozof Petr Hlaváček a biolog a filozof Stanislav Komárek. Z rozhlasového archivu pak ještě uslyšíme literárního vědce, prozaika a překladatele Vladimíra Macuru a nabídneme i kousek komunistické propagandy v podání Zdeňka Nejedlého.

Jak se ze sebevědomého středověkého národa stal národ v posledních stoletích spíše bolestínský? A jak se na podobě naší moderní národní mytologie podíleli spisovatel a národně-demokratický senátor Alois Jirásek a komunistický ideolog Zdeněk Nejedlý? 

Dá se falešným mýtům nějakým způsobem čelit? A jak se od sebe liší národní mytologie česká a slovenská?

Jako příklady poslouží mýtus rukopisný, bělohorský („tři sta let jsme trpěli“), panslavistický (s různými moderními doplňky a tvůrčími „aplikacemi“), blanický, masarykovský, prvorepublikový, o zradě Západu, fučíkovský, o magických osmičkách, o věčném boji Čechů s Němci a řada dalších. Všemu předchází stručný úvod o tom, co to mýtus vlastně je a popis soudobé manipulace s naší národní mytologií. 

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související