Moravskoslezská Sinfonietta

27. duben 2012

Nápad založit symfonický orchestr patřil Janu Soukupovi, který nyní studuje na Fakultě umění Ostravské univerzity. Po měsících práce a hlavně prý nekonečného oslovování muzikantů z celého Moravskoslezského kraje se konečně podařilo zorganizovat první zkoušku.

12. února 2011 ve sportovní hale v Řepištích obsadilo podium na 100 hudebníků – Skoro sedmdesátka instrumentalistů a smíšený pěvecký sbor. Jako první byly programu náročné, a hlavně monumentální Carmina Burana Carla Orfa. A už o 4 měsíce později na zahajovacím koncertě si publikum tuto skladbu vyslechlo s více jak stočlenným sborem. Kromě toho se hrály i třeba árie z Rusalky nebo Carmen, kdy orchestr doprovázel sólistky z divadla Antonína Dvořáka v Ostravě. A program doplnila filmová hudba – svity z filmů Letopisy Narnie nebo Pán Prstenů. Úspěch koncertu byl nečekaně velký – a stejně tak i návštěvnost, Moravskoslezskou Sinfoniettu poslouchalo přes 500 diváků.

Amatérský symfonický orchestr Moravskoslezská Sinfonietta je originální i tím, že spojuje hlavně mladé lidi. Průměrnému hráči v orchestru je jednadvacet a navštěvuje buď konzervatoř, nebo některou hudební školu v okolí, popřípadě hudební obor na Ostravské univerzitě. Studenti vedou soubor i organizačně – sedmičlenná Umělecká rada v čele se zakladateli Janem Soukupem a Janou Hajnovou nemá věkový průměr o nic vyšší. Stará se o organizaci koncertů, výběr repertoáru i shánění sponzorů, což je často práce nejtěžší. Šéfdirigentem Sinfonietty je Adam Sedlický, ale před orchestrem už se vystřídala řada hostujících dirigentů, třeba na Novoročním koncertě 2012 dirigent Divadla Antonína Dvořáka pan Jan Šrubař.

Do budoucna by chtěla Moravskoslezská Sinfonietta své aktivity rozvíjet, už teď má v plánu spoustu zajímavých projektů, spolupracuje se sólisty z Národního divadla, ale taky třeba se studentským orchestrem z Japonska. Ráda by také navázala spolupráci s jinými symfonickými orchestry, pěveckými sbory či dirigenty. A chtěla vy realizovat i nejrůznější netradiční akce – třeba doprovázet koncert nějaké populární skupiny. Jestli orchestru pány vyjdou, to mimo jiné záleží i na štědrosti podporovatelů.

VIDEA:


autor: Klára Boudalová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?