Monument. Reportáž z příprav světové premiéry v Národním divadle v Brně

7. březen 2020

7. února 2020 uvedlo Národní divadlo v Brně světovou premiéru opery Monument. Autorem hudby je skladatel a šéfdirigent brněnského operního souboru Marko Ivanović. Autorem libreta David Radok, který také vytvořil scénografii a je režisérem inscenace.

Inspirací se pro autory stal osud akademického sochaře Otakara Švece (1892–1955). Nejedná se ale o dokument. Podle slov Davida Radoka záměrem nebylo vytvořit realistický příběh tohoto sochaře. Libreto v jedenácti scénách zachycuje atmosféru a absurditu situací, do kterých jsou lidé manipulováni blíže neurčeným totalitním politickým režimem.

Opera byla komponována na objednávku Národního divadla v Brně. Náročné dílo vyžadovalo velký orchestr, deset sólistů a tři sbory. V pořadu zazní ilustrační ukázky z generální zkoušky Monumentu. S Patricii Částkovou, Marko Ivanovičem a Davidem Radokem natáčela Simona Kostrhunová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko