Molière: Lakomec. Nesmrtelná komedie o lakomci, který nade vše na světě miluje svoji kasičku
Molièrova hra Lakomec patří už několik staletí ke stálicím divadelního repertoáru. Skrblík Harpagon, jehož jméno ještě dnes funguje v obecné řeči jako příměr pro chamtivého člověka, je nesmrtelným divadelním charakterem a vítanou příležitostí pro herce. Slavnou komedii o nenapravitelném lakomci a jeho milované kasičce natočil v roce 1973 Jiří Roll se Stanislavem Neumannem v titulní roli. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Lakomec je bezesporu nejhranějším a obecně nejznámějším Molièrovým dílem a ukázkovou komedií charakterů a mravů. Molière v ní dokonale zužitkoval postupů burlesky a k dokonalosti dovedl jevištní charaktery, zvláště v titulní postavě, jejíž jednání je cele determinováno její nezřízenou a chorobnou hrabivostí.
Námět našel – ostatně ne poprvé – v antice, konkrétně v Plautově komedii Aulularia (do čestiny překládané jako Komedie o hrnci). Jejím hrdinou je také lakomec, jmenuje se Euklio a opatruje hrnec s penězi. Podobnosti bychom našli i v hlavní zápletce, protivníci obou lakomců ukryjí jejich poklady, aby je přiměli k souhlasu se sňatkem dcery.
Lakomce napsal Molière v roce 1668, ve zralém věku 46 let. Byl uznávaným autorem, hercem a principálem divadelní společnosti, jenž se těšila přízně a ochraně samotného panovníka. Premiéru měla pětiaktová hra v Palais-Royal 9. září 1668. Jméno pro svého Lakomce odvodil Molière ze starořeckého slova harpagé, které označuje chamtivost a nenasytnost.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?