Mistr románové kompozice, brilantní esejista, milovník ironie a skepse. Před 90 lety se narodil Milan Kundera

1. duben 2019

Poslechněte si výběr z kunderovského speciálu, který jsme vysílali v pondělní Mozaice.

„Smyslem Kunderova díla nebylo denuncovat politický režim, ale pochopit smysl lidské existence,“ říká kanadský esejista a autor předmluv i doslovů francouzských edic Kunderových děl François Ricard.

Quebecký esejista François Ricard je jedním z blízkých přátel a spolupracovníků Milana Kundery. Je autorem doslovů všech Kunderových románů vydaných v kolekci Folio pařížského nakladatelství Gallimard, a také autorem předmluv Kunderových děl souborně vydaných v prestižní edici la Pléiade stejného nakladatelství. Dvousvazkový výbor z roku 2011 obsahuje Kunderovy povídky, devět románů, jednu divadelní hru a čtyři eseje. Přítomností v této edici se Kundera ocitl ve společnosti nejpřednějších osobností literární historie počínaje Homérem a teprve čtrnáctým autorem, který se takové pocty dožil. Nejen o tom mluvila s kanadským esejistou redaktorka Radia Praha Anna Kubišta.

Milan Kundera: Nechovejte se tu jako doma, příteli...

Milan Kundera: Umění románu

Eseje o vztahu autora a jeho díla a odpovědnosti dědiců v podání Antonína Přidala. Uvádíme při příležitosti významného životního jubilea Milana Kundery, který se narodil 1. dubna 1929 v Brně a oslaví tedy devadesáté narozeniny. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Milan Kundera ve světě proslul především jako prozaik a esejista. Málo se už ale hovoří o tom, že je autorem tří divadelních her - Majitelů klíčů, Ptákoviny a Jakuba a jeho pána. O tom, jakou stopu tímto dramatickým triptychem Kundera zanechal v českém divadle, natáčela Veronika Štefanová s teatrologem a literárním vědcem profesorem Pavlem Janouškem z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd a také režisérem Ladislavem Smočkem, který v roce 2008 uvedl v pražském Činoherním klubu inscenaci Ptákovina.

Brno si výročí svého rodáka Milana Kundery připomíná dvojicí výstav. Na první z nich je zejména výběr z jeho díla zejména v audiovizuální podobě pomocí nahrávek a filmových i divadelních projekcí. Ta druhá ukazuje, jak dílo spisovatele žijícího ve Francii bylo překládáno. Pro Mozaiku zjišťoval podrobnosti Petr Uhlíř.

Od 1. dubna uvedeme v nezkrácené podobě poslední česky psaný román Milana Kundery Nesmrtelnost. Celý program sledujte ZDE.

autor: Český rozhlas Vltava
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...