Milan Kundera: Slova

2. duben 2019

Ze své knihy francouzských esejů L'art du roman vybral, přeložil a čte Milan Kundera. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

„Umění románu, jehož dějiny započaly velkým Rabelaisovým dílem na počátku 16. století, doprovází až dodneška Evropu a její konkrétní život. Tato malá knížka nemá nic společného s nějakým vědeckým povídáním. Je složena z různých krátkých zamyšlení nad lidskými situacemi, tak jak jsem se o to snažil já sám (první část Slova), ale zejména umění románu během celých svých dějin (druhá a třetí část: Pojmy a Situace),“ píše Milan Kundera na záložce pátého svazku svých esejů s názvěm Slova, pojmy, situace (nakl. Atlantis, Brno 2014).

SLOVA jsou autorova definitivní česká verze šesté části knihy L'art du roman (Umění románu). Výběr v autorském překladu i interpretaci uvádíme u příležitosti 90. narozenin Milana Kundery.

Připravil: Tomáš Sedláček
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu.

autor: Tomáš Sedláček
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...