UDÁLOST

Milan Kundera: Nesmrtelnost. Poslední česky psaný román uvádíme v nezkrácené podobě

Milan Kundera: Nesmrtelnost

Románové tázání po smyslu lidského bytí ve světě beze smyslu uvádíme ve třiadvaceti dílech přesně podle představ a požadavků autora.

Milan Kundera: Nesmrtelnost
Četbu na pokračování vysíláme od 1. dubna každý den vždy v 18:30.
Kompletní dílo bude k poslechu online od 24. dubna do 7. května.

Poslední česky psaný román Milana Kundery, podle mnohých jeho nejvýznamnější dílo, se už zároveň celý odehrává v evropském prostoru. Příběhy matematičky Agnes, jejího manžela, právníka Paula a dalších Pařížanů 80. let, v románu koexistují s řadou filosofických a literárních úvah a také s tragikomickým příběhem J. W. Goetha a Bettiny von Arnim.

V sofistikovaném předivu motivů a odkazů mezi jednotlivými částmi románu vypráví a uvažuje autor o věčném intimním existenciálním problému obrazu člověka v očích těch druhých, o lidech, kteří žijí v nejlepším z možných uspořádání a přece nespokojeni, o svobodě, redukované na rituál opakování, o šílenství komerce, nevkusném sebepředvádění – o zrodu exhibicionistického homo sentimentalis, o porážce touhy a vítězném tanci smrti.

Protože „podstatné na románu je právě jen to, co se nedá říci jinak než románem“, vycházíme v hlavním jarním projektu Vltavy z přání autora – převést román do zvukové podoby co možná nejvěrněji psanému textu. Také proto není v této četbě použita žádná hudba a úkolem herce Lukáše Hlavici bylo tentokrát nehrát, ale přečíst.

DALŠÍ PROGRAM

Milan Kundera: Nechovejte se tu jako doma, příteli... 
Eseje o vztahu autora a jeho díla a odpovědnosti dědiců v podání Antonína Přidala.

6. dubna
14:00
Milan Kundera: Jakub a jeho pán

25. dubna
13:00
Rozhovor s Kryštofem Ederem, studentem Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK, který psal bakalářskou práci, v níž porovnává Žert a Nesmrtelnost, první a poslední česky psaný román Milana Kundery.

 

Autoři: Petr Gojda, Tomáš Sedláček

Nejnovější články