Mírová cena německých knihkupců pro Světlanu Alexijevičovou

3. červenec 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02442519.jpeg

Letošní Mírovou cenu německých knihkupců, která je vždy udělována na závěr Frankfurtského knižního veletrhu, dostane běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová. Upozornila na sebe texty k tématům, které by běloruská vláda raději spolu s oběťmi navždy pohřbila – především k Černobylu a válce v Afghánistánu.

Autorka, která vystudovala novinařinu, vyvinula pro své texty novou techniku literární koláže. Vedla rozhovory se stovkami lidí, se svědky historických katastrof, o kterých zamýšlela psát. Svůj způsob psaní objasnila už před lety (1998) při udělení jiné německé ceny na Lipském knižním veletrhu: „Z tisíce hlasů a epizod našeho každodenního života a bytí, ze slov a z toho, co se skrývá za nimi a mezi řádkami, z toho všeho sestavuji realitu, vlastně ne realitu, protože realita je nerozpoznatelná, dávám dohromady spíš představy a obrazy.“

Řadu knih, kterou Alexijevičová napsala k tématu druhé světové války, atomové katastrofy v Černobylu a padlých ruských vojáků v Afghánistánu, nazvala Historie rudého člověka. Její texty dokumentují téměř bez výjimky tragické osudy a lidská neštěstí. V Německu je Alexijevičová označována za Solženicinův ženský protějšek. Ve své nedokončené práci Rudé kolo pátrá Solženicin po příčinách katastrofického vývoje Sovětského svazu – tedy stejné téma jako u oceněné autorky. Jak Solženicin tak i Alexijovičová opustila svůj domov. Žila v Paříži, Stokholmu i Berlíně, ale v roce 2011 se vrátila.

Přestože její knihy v Bělorusku nevychází, přestože je její telefon odposloucháván a přes zákaz veřejného vystupování. Spisovatelka nedávno v rozhovoru pro německý rozhlas řekla, že by ráda psala knihy o lásce, o stáří, a o smrti. Ráda by také psala o sociálních problémech, které ji dnes velmi zajímají. Místo toho píše o rudých lidech. Tvrdí, že v její zemi vlastně stále ještě žijí v lágru. A jejich jedinou zbraní jsou slova. Mírová cena německých knihkupců je udělována od roku 1950 a je dotována 25 tisíci eur. Loňským nositelem byl čínský spisovatel Liao I-wu. Letos v květnu Liao přijel do Česka jako host veletrhu Svět knihy.

autor: Eva Novak
Spustit audio