Miroslav Hanuš: Méněcennost

Od čtvrtka 17. února vysílá Český rozhlas 3 - Vltava desetidílnou četbu na pokračování z románu „Méněcennost“, jehož autorem je Miroslav Hanuš. Rozhlasovou úpravu nazvala její autorka Jana Pithartová podle dočasného přízviska hlavního hrdiny – Doktor Hovado.

Spisovatel Miroslav Hanuš (1907-1995) vystudoval historii, dějiny umění, filosofii a srovnávací religionistiku na Filosofické fakultě University Karlovy. Poté učil na středních školách na severní Moravě a od svých třiceti let v Chrudimi až do roku 1968, kdy byl penzionován. Od roku 1940 publikoval čtyřiadvacet románů a povídkových sbírek, které jsou významnou součástí proudu české psychologické a historické prózy. Zanechal stopu také v české science fiction literatuře. Jeho články znali čtenáři Literárních novin, Hosta do domu, Lidových novin aj.

Značný ohlas měly dva romány o Janu Ámosi Komenském nazvané „Osud národa“ a „Poutník v Amsterodamu“ a román „Bílá cesta mužů“ o polárníku Richardu Evelynu Byrdovi. Na motivy Hanušovy knihy „Já, spravedlnost“ natočil v roce 1967 pozoruhodný film režisér Zbyněk Brynych s Karlem Hőgerem v hlavní roli. Některé Hanušovy knihy vyšly až po sametové revoluci. Například diskurzivní román „Konkláve“.

„Méněcennost“ byla poprvé vydána roku 1942. Po třiceti letech autor román přepracoval, ale vydání v Melantrichu v roce 1972 bylo tehdejším režimem tzv. „uskladněno“. Hlavním hrdinou je Arnošt Tejmar alias Doktor Hovado lékař, který velkou část života věřil, že skutečnost je jen to, co je hmatatelné. Díky své houževnatosti a píli se dokázal vymanit z chudobných poměrů, stal se vynikajícím praktickým lékařem a osobně se angažoval zejména jako lékař chudých v sociální a mravní bídě pražských periferií. Jeho intelekt, vůle a charakterové vlastnosti ho však neuchránily před životním ztroskotáním. Autor sleduje osud svého hrdiny až do chvíle významného zvratu v jeho životním směřování.

V režii Pavla Krejčího účinkují: Josef Pejchal, Martina Sikorová, Dagmar Novotná, Zdena Bittlová, Marie Kleplová, Pavel Soukup, Jiří Kalužný a Martin Mejzlík. Připravil Český rozhlas Hradec Králové.

Četbu na pokračování si můžete poselchnout na stránce Hry a literatura ve streamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.