Miloslav Stehlík: Linka důvěry. Třináct nočních zastavení s doktorkou Marií v podání Dany Medřické

2. srpen 2022

Třináct nočních zastavení na telefonní lince důvěry, kde právě slouží doktorka Marie v jedinečném podání Dany Medřické. Jednu z nejslavnějších a historicky nejúspěšnějších českých rozhlasových inscenací poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Původní hra Miloslava Stehlíka v režii Jiřího Horčičky byla v roce 1966 oceněna hlavní cenou na mezinárodní soutěži Prix Italia, poté v překladech obletěla téměř celý svět. Námětem a tvarem vystihla aktuální soudobé trendy rozhlasové tvorby.

Osoby a obsazení: lékařka Marie (Dana Medřická), plačící žena (Jaroslava Adamová), solidní pán (Valtr Taub), řečná paní (Růžena Lysenková), důchodkyně (Vlasta Jelínková), důchodkyně (Jaroslava Drmlová), uhlíř (František Holar), profesor (Martin Růžek), paní Velichová (Olga Scheinpflugová), těhotné děvče (Gabriela Vránová), osamělý pán (Čestmír Řanda), slečna z centrály (Věra Budilová), chlapec s červenýma ušima (Josef Velda), Jana, Mariina dcera (Jana Drbohlavová), šprýmař (Milan Mach), Janička (Ivana Kučerová), Frantík (Pavel Koukol), dívčí hlas (Helena Štáchová) a hlas (Blanka Bohdanová)
Flétna: V. Sýkora
Zpěv: Eva Pilarová
Dramaturgie: Jaroslava Strejčková
Hudba: Miroslav Kefurt
Režie: Jiří Horčička
Natočeno: v roce 1966

Hra svým dramatickým časem obsáhne jednu noc na lince důvěry. Každý volající představuje jiný případ potíží – bezradnosti, uražené ješitnosti, malichernosti, tragikomičnosti či opravdového neštěstí. Volající ztvárnili například Čestmír Řanda, Jaroslava Adamová, Blanka Bohdanová nebo Martin Růžek. Vrcholem pak je rozhovor lékařky a opuštěné staré ženy v podání Olgy Scheinpflugové.

Zajímavá je zvuková kompozice inscenace obsahující kromě reálných zvuků velkoměsta také zpěv Evy Pilarové. Na úspěchu inscenace se vedle skvělého obsazení zásadním způsobem podíleli dramaturgyně Jaroslava Strejčková a režisér Jiří Horčička.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

  • České léto na Vltavě

    Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.