Miles slaví 90!

03624426.jpeg

V jazzu dnes asi není většího pojmu, než osobnost Milese Davise. Jeho jméno je zaklínadlem snad všech jazzmanů a nejvíc samozřejmě těch, kteří vedle něj mohli stát na pódiu. V širším okruhu jeho vlivu se k naší radosti vyskytli i dva Češi. Jan Hammer a Miroslav Vitouš.

Právě Milesovi věnujeme několik květnových vysílání. Prvním z nich byl hned na úpatí tohoto měsíce nedělní pořad Jazzový klub, který připravil Otakar Svoboda.

25. května uteče 90 let od narození Milese Davise. V pořadu startujeme jeho přelomovým albem Bitches Brew. Možná ani dnes nezapadá do běžného jazzového zvuku, natož ve své době, kdy znamenalo naprostý šok. Více psát asi není nutné, každý jazzový fanda ví, o čem je řeč.

Novinka Wyntona Marsalise a jeho Jazz At Lincoln Center Orchestra nabízí trumpetistovo čtvrté oratorium, kterým autor pokračuje zřejmě povzbuzen úspěchem prvního All Rise, za které dostal Pullitzerovu cenu. Jak dopadne aktuální, The Abyssian Mass (Habešká mše), věnovaná výročí založení stejnojmenné církve a kostela v Harlemu v New Yorku, uvidíme. Wynton přizval tamní gospelový sbor, takže jde o výrazově velmi silnou skladbu. Marsalis je od Milesových postupů na dlouhé hony vzdálen, tak abychom se opět přiblížili, přinášíme dalšího trumpetistu, spíš experimentátora, Wadadu Leo Smithe. Ten připravil také rozsáhlou kompozici, The Great Lakes Suite, 2CD věnovanou velkým severoamerickým jezerům.

Pak přichází na řadu Chick Corea v jednom z nejzajímavějších alb, Three Quartets. Ze třech kvartet v pořadu zazní úderné, první. Vedle Milesova alba Bitches Brew pak pak uslyšíme i malé zklidnění, skladbu Four z jeho staršího období, a to v aktuálním, triovém podání sestavy zpěvačky Deborah Latz.

Oslavy Milese začaly. A nekončí.