Milada Součková: Místopisná novela

21. březen 2016

Povídka české exilové autorky z roku 1980.

Poslouchejte na Vltavě 21. března 2016 ve 22:15.


Málokterý pomník má tak bohatou, místy až kuriózní historii jako tank, který od roku 1945 do počátku 90. let 20. století stál v Praze na Smíchově. Tank číslo 23, nazývaný též Smíchovský či - v roce 1991, těsně před tím, než byl z náměstí odstraněn - Růžový, se objevuje v četných literárních dílech vzniklých před rokem 1989, například v prorežimních agitkách Pavla Kohouta z počátku 50. let.

V roce 1980 se pomník stal východiskem pro text úplně jiného typu a především nesrovnatelných literárních kvalit: Místopisnou novelu exilové autorky Milady Součkové. Vzpomínkové vyprávění napsala autorka v USA, kam odjela po roce 1945 a kde zůstala až do své smrti v roce 1983. Součková byla velmi vzdělaná v literatuře, historii i přírodních vědách.

Před odchodem do exilu spolupracovala s Romanem Jacobsonem a Vladislavem Vančurou, v Americe přednášela na Harvardu a dalších univerzitách. Experimentovala s formou a vnášela do české literatury nové postupy. Místopisná novela je ukázkou netradičního prózy, v níž autorka přechází od reflexe textu, který vzniká, ke vzpomínkám na lidi a události, jež se jí vybavují při procházce Prahou.


Čte: Věra Kubánková

Autorka: Milada Součková Režie: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 2007.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?