Mike Bartlett: Smluvní vztahy

manažer
manažer
On-line do pondělí 11. srpna 2014

Mike Bartlett ve své hře sice ve velké nadsázce, ale o to trefněji vystihl metody současných personalistů, kteří vědomě překračují soukromou sféru zaměstnanců a porušují jejich základní lidská práva.

Není to poprvé, kdy rozhlas uvede českou premiéru u nás dosud neznámého dramatika či spisovatele ze zahraničí. V minulosti to byl například francouzský dramatik Éric-Emanuel Schmitt, naposled čínský nobelista Mo Jen.

Brit Mike Bartlett (narozen 1980), který tuto galerii rozhlasových objevů rozšíří, patří ve své vlasti mezi úspěšné a uznávané divadelníky a na svém autorském kontě má více jak desítku her.

Od počátku nachází u publika velkou odezvu, protože dokáže psát o problémech současné společnosti a přitom se nevézt na vlně povrchního levicového kriticismu a módního „postdramatického“ formalismu. Bartlettovy hry nejsou politické traktáty, ale chytře pointované příběhy k zamyšlení i pro zábavu v tom nejlepším slova smyslu.

Bartlett absolvoval v oboru anglický jazyk a divadelní studia na universitě v Leedsu.

Už ve svých pětadvaceti letech se jako dramatik představil na slavné londýnské scéně Old Vic. V poněkud bláznivém projektu jejího studia New Voices pro mladé talenty byla uvedena jeho hra Comfort, která musela být napsána a provedena v pouhých 24 hodinách.

O rok později debutoval mladý autor v dramatickém programu BBC svoji hrou Not Talking, která se zabývala choulostivým tématem šikany v britské armádě v čase 2. světové války. Získal za ni hned dvě ceny: Tiniswood Award (za původní rozhlasovou hru) a Richard Imison Award (za rozhlasový debut).

V roce 2007 BBC uvedla Bartlettovu rozhlasovou hru Love Contract, v jevištní verzi s pozměněným názvem Contractions ji mohli diváci vidět za necelý rok poté na jevišti Old Royal Court Theatre.

Nezdravé pracovní vztahy

Bartlletova hra Smluvní vztahy (v českém překladu Pavly Horákové) je smělou padesátiminutovou zkratkou, v níž autor ostrým střihem a s notnou dávkou černého humoru podává příběh, který v mnoha variacích prožívá denně mnoho lidí. Tématem jsou pracovní vztahy, konkrétně vztah zaměstnavatele a zaměstnance. Hra se odehrává ve dvanácti scénách a pouze s dvěma protagonisty.

Jsou jimi mladá zaměstnankyně Emma a bezejmenná nadřízená manažerka. Scény budované jako běžné pracovní rozhovory se záhy vyvinou v metaforický obraz manipulativního chování velkých korporací vůči zaměstnancům, které v některých detailech prolamuje oblast privátního a pracovně-smluvní vztahy proměňují na nezdravou situaci, v níž si zaměstnanec z obav z možné ztráty existenční jistoty nechá ledacos líbit.

Bartlett tyto manipulace stupňuje a rozehrává ad absurdum a poukazuje na chyby v systému dnešní globalizované ekonomiky, v níž se často zapomíná na nejvyšší ctnost kapitalismu a demokracie, jíž je důraz na svobodu a rozvoj individuality.

Nové Bartlettově hře posluchač, který už někdy absolvoval výběrové řízení, schůzku s personalistou, nebo sleduje se znepokojením sociální inženýrství eurokratů, jistě porozumí a ještě se u ní bude dobře bavit.


Osoby a obsazení: Nadřízená (Dana Černá) a Emma (Jana Stryková) Autor: Mike BartlettPřeklad: Pavla HorákováDramaturg: Hynek PekárekRežie: Lída Engelová

Natočeno v roce 2013.