Michel Tournier: Strom a les

9. říjen 2007

Francouzský prozaik a esejista, člen Goncourtovy akademie od r. 1927, Michel Tournier (nar. 1924 v Paříži) vystudoval práva a filozofii. Začínal v rozhlase, později pracoval jako nakladatelský redaktor, živil se publicistikou. Píše povídky, eseje, romány, za něž získal řadu cen: např. r. 1967 cenu Francouzské akademie za román Pátek, aneb Lůno Pacifiku, r. 1970 Goncourtovu cenu za román Král duchů.

V knize Chvalořečení (fr. 1999, česky 2007) shromáždil Tournier dvaaosmdesát svých esejistických textů na nejrůznější témata - jeho zdánlivě disparátní krátké texty na téma přírodních jevů, historických událostí, velkých osobností, ale i způsobu chůze protinožců či Svatého Ludvíka nebo Tří králů jsou originálním způsobem prokládány zajímavými fakty a vytvářejí pestrou mozaiku překvapivého světa, který zaujme každého, kdo dokáže neotřele vnímat.

Z Tournierových esejů jsme vybrali text o fenoménu les: nepřekvapí, že autor se zabývá jak přírodní tváří hvozdů, tak jejich odrazem v literatuře. Z překladu Věry Dvořákové připravil Petr Turek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...