Michail Bulgakov: Dopis vládě SSSR
Text ruského prozaika a dramatika Michaila Bulgakova napsaný poté, co byl autor literárně odepsán. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Dílo Michaila Afanasjeviče Bulgakova, spisovatele, který svým stylem ovlivnil celé literární generace a stal se neodmyslitelným jménem moderní literatury, je také zřetelnou zprávou o vítězství ducha nad tupou diktaturou, má okouzlující humor, je oslavou lásky, která vše překonává, popírá povinnou materialistickou doktrínu tím, že s lehkostí zachází s nadpřirozenými postavami i jevy, ukazuje tvůrčí svobodu jako nutnou podmínku svobodné existence.
V roce 1929 byly všechny jeho práce včetně Bílé gardy, románu, který (z ne zcela pochopitelných důvodů) měl v oblibě Stalin, zakázány. Bulgakov píše Dopis vládě SSSR, v němž výstižně shrnuje svoji situaci a žádá o možnost pracovat v některém z moskevských divadel v jakékoli profesi anebo, neuzná-li to sovětská moc za vhodné, o svolení k emigraci.
Zemřel 10. března 1940 na vrozenou ledvinovou nemoc a je pohřben v Moskvě na Novoděvičím hřbitově. Jeho největší román, Mistr a Markétka, vyšel v Sovětském svazu až roku 1967.
Související
-
Mistr a Markétka. Vynikající rozhlasové zpracování kultovního románu Michaila Bulgakova
Slavný román z bolševického Ruska, v němž se realita prolíná s groteskní magií a příběhem evangelií. V hlavních rolích Ladislav Frej, Miloš Kopecký, Josef Vinklář a další.
-
Před 130 lety se narodil Michail Bulgakov. Mistra slov připomínáme jeho nejvýraznějším dílem
Kdybyste měli vyjmenovat pět velikánů ruské literatury, s velkou pravděpodobností by se ozvalo i jméno Michail Bulgakov.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka