Michael Stavarič: Mrtvorozená Eliška Frankensteinová. Existenciální detektivka o hloubce samoty

12. prosinec 2023

Hlavní hrdinka Eliška žije navenek spořádaným životem realitní makléřky. Vytěsnila minulé a po svém si dešifruje slepá místa, která se z podvědomí ozývají a dotírají. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Účinkuje: Lenka Šestáková
Připravila: Petra Hynčíková
Překlad: Radka Denemarková
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 29. 11. 2023
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Nezvyklý kriminální román je skvostným monologem pošramocené duše. Čtenář je vtahován a marně se brání sympatiím. Je lapený do jemného přediva příběhu o odcizení, které vzniká jako obranný mechanismus pod náporem života v moderním velkoměstě.

Mimořádně originální práce s jazykem umožňuje číst text jako román, báseň nebo detektivku. A nepřekvapí, že za něj Michael Stavarič získal v roce 2007 zaslouženě Rakouskou Knižní cenu.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.