Měsíčník Down Beat oslavil osmdesátiny

7. září 2014

V prvním nedělním podvečeru po prázdninách se vrátíme na začátek léta. Časopis Down Beat oslavil v červencovém čísle osmdesáté narozeniny a při té příležitosti se editoři pokusili sestavit seznam osmdesáti nejúžasnějších objektů nebo záležitostí současného jazzu. Nesoustředili se pouze na muzikanty, zpěváky a kapely, ale do výběru zahrnuli také pozoruhodné kluby, festivaly, vydavatelství, prodejny desek a další jazzové instituce.

Do kategorie označené jako „Jazzoví mistři“ zařadili takové velikány, jako jsou Herbie Hancock, Roy Haynes, Dave Holland, Keith Jarrett, John McLaughlin, Sonny Rollins nebo Wayne Shorter. V nedělním podvečeru posluchačům Vltavy představíme další tři žijící legendy – Tonyho Bennetta, Phila Woodse a Ornette Colemana. Mladé talenty nastupující generace budou na Vltavě reprezentovat zpěvačka Cécile McLorin Salvant, pianista Gerald Clayton, trumpetista Ambrose Akinmusire a kytarista Julian Lage. Namátkový výběr z osmdesáti „coolest“ neboli nejlepších věcí současnosti ukončí Diana Krall a Harry Connick Jr. U obou zpěváků ocenili redaktoři Down Beatu jejich zásluhy o popularizaci jazzu.

Mohlo by se zdát, že z osmdesáti položek se dá sestavit dosti podrobná mapa současné jazzové scény, ale nesouhlasné reakce čtenářů nejznámějšího jazzového časopisu dokazují, že tomu tak není. Někomu v seznamu chybí Pat Metheny, jinému Chick Corea a dalšímu zase třeba Kurt Rosenwinkel. Každý fanoušek má svou představu o tom, které prvky by na obrazu současného jazzu neměly chybět. Každý si ale může naštěstí ten svůj chybějící detail dokreslit. Všichni budou pravděpodobně souhlasit s trumpetistou Davem Douglasem, jenž prohlásil, že na současném jazzu je bezvadné to, že ho skvěle hrají stále mladší a mladší muzikanti.

Oceněná jazzová zpěvačka a pianistka Diana Krall:
autor: Aleš Benda
Spustit audio