Méně známý Josef Sudek. V ateliéru pod Petřínem jsou vystavené i snímky obrazů Emila Filly

24. červenec 2019

Dokumentární fotografie Josefa Sudka zachycující umělecká díla jeho současníků představuje netradiční letní výstava v Ateliéru Josefa Sudka na pražském Újezdě. Je nazvaná Sudek: Obrazy a odrazy a jsou na ní k vidění Sudkovy méně známé fotografie ze sbírek PPF Art a Ústavu dějin umění AV ČR, které fotograf tvořil na zakázku pro své přátele-malíře.

„Začal jsem fotografovat obrazy současných malířů. Ta věc má barvy, ale já musím dát všechno do černobílé. Že se dá v černobílé udělat dojem barevnosti, mi řekl Filla. On v černobílé dokázal barevnost vidět.“ Tato vzpomínka Josefa Sudka otevírá letní výstavu instalovanou v jeho ateliéru pod Petřínem. Jak říká kurátor Martin Pavlis z Ústavu dějin umění AV ČR, právě Sudkův blízký přítel Emil Filla inicioval Sudkovu dokumentační tvorbu.

Podzimní ostrov

„Byl první, kdo Sudkovi zadal zakázku na vyfocení uměleckého díla. Dával mu návody, jak postupovat a jak byl mohl tvůrčím způsobem přistupovat k dokumentační fotografii, která je ve své konvenční podobě jen fotografický záznam bez přidané hodnoty. Sudek si ale vypracoval i v dokumentační tvorbě svůj vlastní styl," popisuje kurátor Martin Pavlis.

Výstava představuje fotografie děl ve 30. letech začínajících umělců Andreje Bělocvětova, Oty Janečka a Václava Sivka ale také Sudkových vrstevníků Emila Filly, Josefa Navrátila, Vlastimila Rady, Františka Tichého a Františka Zikmunda.

Zátiší podle Navrátila

Při návštěvě výstavy také můžete nahlédnout do malé místnosti, kde bývala Sudkova temná komora. Teď jsou tam vystavené jeho portréty, které vytvořili umělci zastoupeni v hlavní části výstavy. „Sudkův obličej byl v jisté době fenoménem, byl hojně portrétovaná osobnost. V roce 1960 dokonce vznikla výstava, která byla složena jen ze Sudkových portrétů a bylo tam zastoupeno asi 120 děl od více než 20 různých umělců."

Poupě bílé růže

Letní výstava Sudkových méně známých snímků bude otevřená do 29. srpna.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.